En färggrann och abstrakt målning föreställer Martin Luther.
Foto: Kristina Strand Larsson /Ikon

500 vuotta reformaatiota

Martti Luther aloitti uskonpuhdistuksen 500 vuotta sitten. Se muutti kirkkoa ja yhteiskuntaa silloin ja muuttaa edelleenkin. Mutta kuka hän oli, Martti Luther? Mitä siitä seurasi, kun hän naulasi 95 teesiään linnankirkon oveen?

Sana uskonpuhdistus on kaksiselitteinen. Osittain on kyse jonkin palauttamisesta alkuperäiseen muotoonsa, osittain uuden luomisesta. Kirkkoa uudistaessaan Martti Luther hakeutui Sanan lähteille ja nosti sieltä esiin armon: Jumala on näkevä, rakastava ja anteeksiantava Jumala!

Oheisissa julisteissa on lainoja ja tiivistelmiä uskonpuhdistusta käsittelevistä tuoreista teksteistä. Ruotsinkieliset alkuperäistekstit löytyvät nettisivulta svenskakyrkan.se. Siellä on myös teologien ja kirjailijoiden toimittamia tekstejä uskonpuhdistuksesta ja sen aikaansaamista muutoksista kirkon sisällä sekä yhteiskunnassa. Niissä pyritään myös täydentämään Martti Lutherin henkilökuvaa. Mistä 95 teesin ripustamisessa oikeastaan oli kyse?

Uskonpuhdistuksen ja Martti Lutherin ajatusten vaikutusta omaan elämään, uskoon ja maailmankatsomukseen on pohtimisen arvoista vaikkapa yhdessä oman porukan kesken.

Kuvituksen on tehnyt kuvataiteilija-pappi Kent Wisti.