Som traditionen bjuder är alla konserter kostnadsfria att ta del av, det är bara att bänka sig och njuta.
I just en kyrkbänk sitter Susannah Carlsson och Maja Malmström redo att berätta om sommarens begivenhet. Susannah är domkyrkoorganist och Maja är stiftsmusiker.
-Orgel är kul! Det är det mest klangrika och mångfacetterade instrument som finns och det uppskattas av alla åldrar, från barn till äldre. Passa på att gå på konsert i sommar! Besök gärna många konserter och jämför hur de olika instrumenten låter. Ingen orgel är den andra lik, säger Maja.
Programmet koncentreras
-Det är roligt att sätta fokus på kyrkans främsta speldon, som ju kallas för instrumentens drottning. Även om det redan finns ett orgelintresse, så är även en poäng med orgelfestivalen att få fler att upptäcka instrumentet, konstaterar Susannah.
Orgelfestivalen i Lunds stift är en tradition sedan 1981. Årets upplaga är den 44:e i ordningen och bjuder på några nya grepp. För första gången är Lunds stift tillsammans med Lunds domkyrkoförsamling huvudarrangörer. Programmet koncentreras till två veckor. Församlingarna är delaktiga och bidrar med programpunkter som knyts ihop till en helhet.
Folktoner och filmmusik
Det är en stor spännvidd på repertoaren. Det tidigaste verket som spelas är signerat Pretorius och dateras till 1500-talet. Ett nyskrivet stycke i folkton är komponerat av Olle Lindberg i år, 2025 och ett annat lika färskt har skapats av Anna-Karin Klockar. Med i sommarens programutbud är också filmmusik av den kände tyske kompositören Hans Zimmer.
Som alltid inleds och avslutas orgelveckorna i Lunds domkyrka. På den inledande konserten den 23 juni gästar Sara Michelin, domkyrkoorganist i Linköping. Den 5 juli välkomnas domkyrkans nya organist Mattias Eklund när han gör debut med en konsert.
Sen kvällskonsert med visuella effekter
Den konsert som sätter punkt för orgelveckorna den 7 juli blir något alldeles extra. Med början klockan 22 på kvällen vävs orgelspel och en visuell show samman i domkyrkan. Mads Høck från Grundtvigs kirke i Köpenhamn trakterar orgeln och Lars Egegaard Sørensen står för den visuella designen.
Text: Maria Lundström