Caféer & dagträffar

Berga kyrka

Smörgåscafé
Ons 09.15-11.00

Sopplunch
Tors 12.00 (30 kr)

Fredagsträffen
Fre 14.00 Program och fika. (22 sept, 20 okt, 24 nov)

Vidingsjö kyrkby

Café (café varje tisdag och sconescafé sista tisdagen i månaden) 
Tis 15.00-16.00

Berit Bergqvist 013-30 39 20
berit.bergqvist@svenskakyrkan.se

Ansgarskyrkan, Gottfridsberg

Gottegemenskap
Ons 13.00-14.00 Jämna veckor
Kaffe och program

Mia Zetterlund 013-30 38 84
mia.zetterlund@svenskakyrkan.se

Mariagården, Johannelund

Johannelundsträffen
Ons 14.00-15.30
6/9, 4/10, 1/11, 6/12

Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

Drop in-Café 
Ons 14.00-16.00
Anna Offelin 013-30 39 08
anna.offelin@svenskakyrkan.se

Mikaelskyrkan, Ryd

Café Kom-som-du-är 
Ons 14.00-16.00
Mötesplats, fika, andakt och samtal.

Kristina Nedell 013-30 38 55
kristina.nedell@svenskakyrkan.se

Skäggetorps kyrka

Torsdagscafé
Tors 13.00-15.00

Linda Waldemar 013-30 39 84
linda.waldemar@svenskakyrkan.se

Bokcafé
Mån-tor 09.30-16.00
Tor 09.30-14.00

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

Skäggetorpsträffen
Kropp, själ och ande
Mån 14.00-16.00 
28/8, 25/9, 30/10, 27/11

Linda Waldemar 013-30 39 84
linda.waldemar@svenskakyrkan.se

S:t Hans kyrka, Ekholmen

Seniorcafé 
Varannan torsdag 10.00-11.30

Annika Johansson 013-30 38 02
annika.johansson@svenskakyrkan.se

Fredagskören
Kör och gemenskap
Varannan fredag 10.00-11.30

Elisabeth Ingelberg 013-30 38 12
elisabeth.ingelberg@svenskakyrkan.se

S:t Lars kyrka 

Fika i gemenskap

Mån, 15.00-15.30. Tis 13.00-15.00.
Ons, 11.00-12.00 och 15.00-15.30.

Thomas Bernhardsson 013-30 37 60
thomas.bernhardsson@svenskakyrkan.se

Tannefors kyrka

Café Tannefors
Eftermiddagskaffe och gemenskap.
Tis 14.00-16.00

Emma Dahlberg  013-30 37 83
emma.dahlberg@svenskakyrkan.se

Stickcafé
Ons 12.30-15.00

 

Språkcaféer

Kom och umgås, dela erfarenheter och prata svenska. Kom med också du som är svenskspråkig - du behövs.