Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Linköpings domkyrkopastorat Besöksadress: Ågatan 40 , 58222 Linköping Postadress: Box 2037, 58002 Linköping Telefon:+46(13)303500 E-post till Linköpings domkyrkopastorat

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Caféer & dagträffar

berga kyrka

Smörgåscafé
Ons 09.30-11.00
Även café på kyrktorget de flesta vardagar 09.30-11.00 – titta efter skylten på gatan!

Bergaträffen
Fre 14.00-16.00

vidingsjö kyrkby

Café
Tis 15.00-16.00

Vidingsjöträffen
Fre 14.00-16.00 För datum kontakta:

Anna Offelin 013-30 39 07
anna.offelin@svenskakyrkan.se

gamla domprostgården

Diakonikretsen
Onsdagar 14.00-15.30 För datum kontakta:

Anna Haglund Fröhler 013-30 37 06
anna.haglund@svenskakyrkan.se

tomaskyrkan, t1

Fredagskaffe i Tomaskyrkan
Fre 14.00-16.00

Afternoon tea i Tomaskyrkan
Fre 14.00-16.00. För datum kontakta:

Gunilla Larsson 013-30 37 06
gunilla.larsson@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Öppen gemenskap
Gudstjänst, kaffe och program
Ons 14.00-16.00 Udda veckor

Mia Zetterlund 013-30 38 84
mia.zetterlund@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Johannelundsträffen
Ons 14.00-15.30

Ulla Gran Knutsson 013-30 39 62
ulla.gran.knutsson@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd

Rydsträffen 1ggr/mån. 
Ons 14.00
Mötesplats, fika, andakt och program.

Kristina Nedell 013-30 38 55
kristina.nedell@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Torgcafé tisdagskvällar, i anslutning till kvällsmässan som börjar 18.30

Bokcafé
Mån-tis, tors-fre 09.30-12.00, ons 09.30-16.00

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

Skäggetorpsträffen
Program, andakt, fika, lotteri
Mån 14.00-16.00 För datum kontakta:

Linda Waldemar 013-30 39 84
linda.waldemar@svenskakyrkan.se

Open Church
Skapande, träna svenska, gemensam måltid, musik och andakt. För alla åldrar.
Tors 17.00-20.00 För datum kontakta:

Annika Möller 013-30 39 87
annika.moller@svenskakyrkan.se

s:t hans kyrka

Seniorcafé Tors 10.00-11.30

Johan Lamberth 013-30 38 03
johan.lamberth@svenskakyrkan.se

Fredagskören
Sångstund för daglediga.
Varannan fre 10.00-11.30 För datum kontakta:

Anette Hilding 013-30 38 15
anette.hilding@svenskakyrkan.se

s:t lars kyrka - missionskyrkan

Gemenskapsträff
Träffas tillsammans med Eftermiddagsträffen i Missionskyrkan
Jämna måndagar 14.00-15.45 För datum kontakta:

Emmie Davidsson 013-30 37 83
emmie.davidsson@svenskakyrkan.se

Språkcafé

Kom och umgås, dela erfarenheter och prata svenska. Kom med också du som är svenskspråkig - du behövs.

berga kyrka

Ons 15.00-17.00

Per-Inge Planefors 013-30 39 04
per-inge.planefors@svenskakyrkan.se

tomaskyrkan, t1

Mån 16.00-18.00  
Deltagandet är gratis! Det serveras fika.

Elisabeth Nilsen 013-30 37 05
elisabeth.nilsen@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund 

Tis 15.00-16.30
Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd

Mån 13.30-15.00

Lena Sjöberg 013-30 39 54
lena.sjoberg1@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Svenskundervisning för kvinnor
Tis 09.30-11.00
Anmälan till:
Pernilla Janson 013-30 39 83
pernilla.janson@svenskakyrkan.se