Internationella grupper

En grupp för dig som vill engagera dig i Act Svenska kyrkan (Svenska kyrkans internationella arbete), Fairtrade och miljöfrågor.

Pojke står på en soptipp och håller i en trasig boll.

Act Svenska kyrkan

Tillsammans med kyrkor, organisationer och tusentals frivilliga arbetar Act Svenska kyrkan långsiktigt mot fattigdom, förtryck och orättvisor, och agerar snabbt när katastrofen inträffar.

Kontakta din församling om du vill engagera dig!

Berga församling

Pernilla Janson 013-30 39 06
pernilla. janson@svenskakyrkan.se

Domkyrkoförsamlingen

Elisabeth Nilsen 013-30 37 05
elisabeth.nilsen@svenskakyrkan.se

Ansgarskyrkan, Gottfridsberg

med särskild anknytning till EFS utlandsmission.

Annika Kihlberg 013-30 38 86
annika.kihlberg@svenskakyrkan.se

Johannelund - Sankta Maria

Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

Landeryd

Annika Johansson 013-30 38 02
annika.johansson@svenskakyrkan.se

Ryd - Mikaelskyrkan

Eva Lerner 013-30 38 54
eva.lerner@svenskakyrkan.se

Skäggetorps kyrka

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

S:t Lars

Cecilia Öberg 013-30 37 52
cecilia.oberg@svenskakyrkan.se

Tannefors

Emmie Davidsson 013-30 37 83
emmie.davidsson@svenskakyrkan.se