Någon knådar en deg i en bunke.
Foto: Johannes Frandsen /Ikon

Engagera dig!

Vill du vara med och engagera dig ideellt i kyrkan? Här finns kontaktuppgifter till din församling!

Man trivs där man behövs! Att vara ideell leder ofta till både gemenskap och glädje. Kanske har du en egen idé om vad du skulle vilja göra eller så finns det viktiga uppgifter att gå in i.  

Du kan vara en del av gänget som håller S:t Lars kyrka öppen på fredagskvällar, du kan baka bröd, vara ledare i en grupp, vara med i kyrkans diakonala arbete, rengöra ljusbärare, ha en uppgift i gudstjänsten eller något helt annat... 

Berga 

Elin Gudjonsdottir Forsberg 013-30 39 03
elin.gudjonsdottir@svenskakyrkan.se

Domkyrkoförsamlingen 

Elisabeth Nilsen 013- 30 37 05
elisabeth.nilsen@svenskakyrkan.se

Gottfridsberg 

Mia Zetterlund 013-30 38 84
mia.zetterlund@svenskakyrkan.se

Johannelund

Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

Landeryd 

Annika Johansson 013-30 38 02
annika.johansson@svenskakyrkan.se

Ryd 

Kristina Nedell 013-30 38 55
kristina.nedell@svenskakyrkan.se

Skäggetorp 

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

S:t Lars

Cecilia Öberg 013-30 37 52
cecilia.oberg@svenskakyrkan.se

Tannefors

Emmie Davidsson 013-30 37 83
emmie.davidsson@svenskakyrkan.se