Ungdom

Kyrkan är en plats där du som ung ska känna dig hemma. Och du är viktig i församlingen.

Kyrkan är en mötesplats där du får möjlighet att växa i tro och ansvar genom samtal, bön & andakter.

Du får bli del i en gemenskap som är positiv och öppen, där vi ser varandra och där det finns vuxna som du kan ha förtroende för.

Det finns ett brett utbud av aktiviteter för ungdomar i församlingarna.

Så vill vi att det ska vara i kyrkans ungdomsverksamhet:

  • Alla ska bli sedda och få vara som de är.
  • Vi är värdefulla för varandra och i Guds ögon.
  • Hopp inför livet. Tro på Gud. Kärlek till medmänniskan.

berga kyrka

Ons (14 år och uppåt)

Frida Carlsson 0761-35 84 60
frida.carlsson@svenskakyrkan.se

domkyrkans församlingshem

Tors 18.00-21.00 (14 år och uppåt)

Petra Pihl 0767-92 50 62
petra.pihl@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Fre 18.00 (14-19 år)

John Aldvén 013-30 38 83
john.aldvén@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Ons 18.30-21.30 (15 år och uppåt)
Varannan vecka 

Sandra Nyhlén 013-30 39 57
sandra.nyhlen@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

Fre 18.30-22.00, udda veckor

Lisbeth Lundqvist 013-30 38 17
lisbeth.lundqvist@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd

(15 år och uppåt)

Viktor Lidman 013-30 38 57
viktor.lidman@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Tis 18.30-21.00 (15 år och uppåt)

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

tannefors kyrka

Tors 18.00-21.00 (från åk 8 och uppåt)

Fredagsmys 17.00-22.00
18/9, 23/10, 20/11 och 11/12

Anna Westerling 070-618 21 67
anna.westerling@svenskakyrkan.se

Unga ledare

Många församlingar har unga ledare som får vara med i konfirmandgrupper eller liknande. Det finns också möjlighet till olika frivilliga uppdrag. Kontakta din församling för att se vad som erbjuds eller om du har en egen idé om vad du vill göra :)