Ungdom

Kyrkan är en plats där du som ung ska kunna känna dig hemma, få vara en del av en gemenskap och ha kul. Vi vill att du ska bli sedd och få vara den som du är. 

Och du är viktig i församlingen. Kyrkan ska vara en mötesplats där du får möjlighet att växa i tro och ansvar och där det finns vuxna som du kan ha förtroende för.

Det finns mycket aktiviteter för dig som ung i våra kyrkor.

Berga kyrka

Ons (15 år och uppåt)

Adam Samuelsson 013-30 39 15
adam.samuelsson@svenskakyrkan.se

Domkyrkans församlingshem

Tors 17.00-19.30 (14 år och uppåt)

Sandra Nyhlén 072-206 08 34
sandra.nyhlen@svenskakyrkan.se

Ansgarskyrkan, Gottfridsberg

Fre 18.00 (13-19 år)

Mia Zetterlund 013-30 38 84
mia.zetterlund@svenskakyrkan.se

Mariagården, Johannelund

Ons 18.30-21.30 (15 år och uppåt)
Varannan vecka 

Ulrika Scott 013-30 39 52
ulrika.scott@svenskakyrkan.se

S:t Hans kyrka, Ekholmen

Tors 18.30-20.30 Jämna veckor.
(14 år och uppåt)
Karin Lundqvist 013-30 38 18
karin.lundqvist@svenskakyrkan.se

Mikaelskyrkan, Ryd

(15 år och uppåt)

Viktor Lidman 013-30 38 57
viktor.lidman@svenskakyrkan.se

Skäggetorps kyrka

Tis 18.30-20.30 (15 år och uppåt)

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

Tannefors kyrka, KU-huset

Fre 17.00 Ojämna veckor. (16 sept kickoff på Gransnäs).
Vissa fredagar är vi med på Ekumenisk bön och lovsångsmässa i Domkyrkan 20.00.
Anna Westerling 070-618 21 67
anna.westerling@svenskakyrkan.se

Unga ledare

Många församlingar har unga ledare som hjälper till i konfirmandgrupper m.m. Det finns också möjlighet till andra frivilliga uppdrag. Kolla med din församling vilka uppdrag som finns eller om du har en egen idé om vad du vill göra.

Korsbandet

Vi är ett yngre gäng som träffas, spelar musik och sjunger tillsammans. Ibland spelar vi på gudstjänster mm. Du behöver inte vara jätteduktig eller ha spelat ett instrument innan.