Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Linköpings domkyrkopastorat Besöksadress: Ågatan 40 , 58222 Linköping Postadress: Box 2037, 58002 Linköping Telefon: +46(13)205000 E-post till Linköpings domkyrkopastorat

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Ungdom

Kyrkan är en plats där du som ung ska känna dig hemma. Och du är viktig i församlingen.

Kyrkan är en mötesplats där du får möjlighet att växa i tro och ansvar genom samtal, bön & andakter.

Du får bli del i en gemenskap som är positiv och öppen, där vi ser varandra och där det finns vuxna som du kan ha förtroende för.

Det finns ett brett utbud av aktiviteter för ungdomar i församlingarna.

Så vill vi att det ska vara i kyrkans ungdomsverksamhet:

  • Alla ska bli sedda och få vara som de är.
  • Vi är värdefulla för varandra och i Guds ögon.
  • Hopp inför livet. Tro på Gud. Kärlek till medmänniskan.

berga kyrka

Ons 18.00 (14-19 år)
Vi börjar med mässa

Frida Carlsson 013-20 50 36
frida.carlsson@svenskakyrkan.se

gamla domprostgården

Tis 19.00-21.00 (14-19 år)
Vi börjar med fika 18.30

Linda Lagnestam 0725-93 87 81
linda.lagnestam@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Fre 18.00-22.00 (13-19 år)

John Aldvén 013-20 50 84
john.aldvén@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Ons 19.00-21.30 (15 år och uppåt)

Sandra Nyhlén 013-20 51 34
sandra.nyhlen@svenskakyrkan.se

 

s:t hans kyrka, ekholmen

Ons 19.00 (14 år och uppåt)
Vi börjar med mässa.

Anita Ericsson 013-20 51 65
anita.ericsson@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd

Ungdomsträff (15 år och uppåt)

Viktor Lidman 013-20 51 90
viktor.lidman@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Tis 18.30-21.00 (från åk 7 och uppåt)

Katja Wiebe 013-20 50 27
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

tannefors kyrka

Tors 18.00-21.00 (från åk 8 och uppåt)

Anna Westerling 070-618 21 67
anna.westerling@svenskakyrkan.se

Unga ledare

Många församlingar har unga ledare som får vara med i konfirmandgrupper eller liknande. Det finns också möjlighet till olika frivilliga uppdrag. Kontakta din församling för att se vad som erbjuds eller om du har en egen idé om vad du vill göra :)