Ungdom

Kyrkan är en plats där du som ung ska kunna känna dig hemma, få vara en del av en gemenskap och ha kul. Vi vill att du ska bli sedd och få vara den som du är. 

Och du är viktig i församlingen. Kyrkan ska vara en mötesplats där du får möjlighet att växa i tro och ansvar och där det finns vuxna som du kan ha förtroende för.

Det finns mycket aktiviteter för dig som ung i våra kyrkor.

berga kyrka

Ons (14 år och uppåt)

Adam Samuelsson 013-30 39 15
adam.samuelsson@svenskakyrkan.se

domkyrkans församlingshem

Tors 17.00-19.30 (14 år och uppåt)

Emil Holmgren 013-30 37 04
emil.holmgren@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Fre 18.00 (från högstadieåldern och uppåt)

John Aldvén 013-30 38 83
john.aldvén@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Ons 18.30-21.30 (15 år och uppåt)
Varannan vecka 

Ulrika Scott 013-30 39 52
ulrika.scott@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

Fre 19.00-22.00, udda veckor

Douglas Scott 013-30 38 01
douglas.scott@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd

(15 år och uppåt)

Viktor Lidman 013-30 38 57
viktor.lidman@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Tis 18.30-21.00 (15 år och uppåt)

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

tannefors kyrka

Tors 18.00-21.00 (från 14 år och uppåt)

Fredagsmys 17.00-22.00 (18 år och uppåt)
i samband med bön- och lovsångsmässan

Emmie Davidsson 013-30 37 83
emmie.davidsson@svenskakyrkan.se

Unga ledare

Många församlingar har unga ledare som får vara med i konfirmandgrupper eller liknande. Det finns också möjlighet till olika frivilliga uppdrag. Kontakta din församling för att se vad som erbjuds eller om du har en egen idé om vad du vill göra :)