Bibelsamtal

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Lectio Divina
Tors 18.00-19.00
5/9, 3/10, 7/11, 5/12

Annika Kihlberg 013-30 38 86
annika.kihlberg@svenskakyrkan.se

domkyrkans församlingshem, Biblioteket

Tis 17.00-18.00
Välkommen att läsa och samtala om kommande söndags bibeltexter, med fokus på evangelietexten. Ingen anmälan, öppet för alla. 

Förberedelse - evangelium
Mån 10.00-10.45
Hösten 2021: 13/9, 11/10, 8 /11, 6/12
Vi studerar och samtalar om kommande söndags evangelietext utifrån den grekiska texten. Även den som känner sig osäker inför grekiskan är välkommen.

Madeleine Nordell 013-30 37 03
madeleine.nordell@svenskakyrkan.se

johannelund, mariagården

Bibelstudium

Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

Skäggetorps kyrka

Dag Salomonson 013-30 39 82
dag.salomonson@svenskakyrkan.se

s:t hans kyrka, ekholmen

Tro möter liv
Onsdag 19.15-20.15, efter mässan 18.30
Föredrag med möjlighet till frågor. Start 15 sep.

Annika Johansson 013-30 38 02
annika.johansson@svenskakyrkan.se

vidingsjö kyrkby

Tis 18.30-19.30 (Taizégudstjänst 18.00)
Vi delar tankar om stora och små frågor, i mötet med Bibelns berättelser. Öppen grupp, ingen anmälan.

Elin Gudjonsdottir Forsberg 013-30 39 03
elin.gudjonsdottir@svenskakyrkan.se