Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Linköpings domkyrkopastorat Besöksadress: Ågatan 40 , 58222 Linköping Postadress: Box 2037, 58002 Linköping Telefon:+46(13)303500 E-post till Linköpings domkyrkopastorat

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Bibelsamtal

Bibelsamtal inför söndagen

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Lectio Divina
Tors 18.00-19.00
5/9, 3/10, 7/11, 5/12

Annika Kihlberg 013-30 38 86
annika.kihlberg@svenskakyrkan.se

Bibelfrukost
Frukost och undervisning
Sön 09.00 15/9 och 24/11

John Aldvén 013-30 38 83
john.aldven@svenskakyrkan.se

johannelund, mariagården

Bibelstudium
Ons 14.00-15.30
25/9, 30/10, 27/11

Britta Olinder 013-30 39 53
britta.olinder@svenskakyrkan.se

s:t hans kyrka, ekholmen

Bordssamtal
Lör 10.00 efter mässan 08.45 och frukost.
7/9, 5/10, 9/11, 14/12

s:t hans kyrka, ekholmen

Bibelstudier i Apostlagärningarna
Sön 16.00-18.00 start 15 sep
En gång i månaden, anmälan senast 6 sept

Lisa Kjellgren 013-30 38 04
lisa.kjellgren@svenskakyrkan.se

vidingsjö kyrkby

Tis 18.30-19.30 (Taizégudstjänst 18.00)
Vi delar tankar om stora och små frågor, i mötet med Bibelns berättelser. Öppen grupp, ingen anmälan.

Elin Gudjonsdottir Forsberg 013-30 39 03
elin.gudjonsdottir@svenskakyrkan.se

domkyrkan, mathiasssalen

Tis 17.00-18.00
Välkommen att läsa och samtala om kommande söndags bibeltexter, med fokus på evangelietexten. Ingen anmälan, öppet för alla. 

Förberedelse - evangelium
Mån 10.00-10.45
Vi studerar och samtalar om kommande söndags evangelietext utifrån den grekiska texten. Även den som känner sig osäker inför grekiskan är välkommen.

Madeleine Nordell 013-30 37 03
madeleine.nordell@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Bibelsamtal - Lectio Divina
Ons 10.00 ojämna veckor start 25 sept

Emil Holmgren 013-30 39 82
emil.holmgren@svenskakyrkan.se