Nedan kan du läsa uppdragsbeskrivningen för det internationella rådet, samt se vilka fler som ingår i rådet.

-Uppdragsbeskrivning för Rådet för internationellt arbete i Skara stift
-Här hittar du information om vilka som ingår i rådet

Kunskapsportalen Actum

Kunskapsportalen Actum är en digital utbildningsportal där du kan utforska Act Svenska kyrkans fokusområden. Här finns workshopmaterial, intervjuer, faktatexter, quiz och ännu mer. Material perfekt för att använda t.ex. med konfirmandgruppen, vid sopplunchen eller vid en kollektvädjan.

Kunskapsportalen Actum

Ytterligare inspirationsmaterial

Här finns korta filmer med engagerade människor från några av Act Svenska kyrkans partnerorganisationer. Filmerna spelades in i samband med inspirationsdagen ”Kraftfullt – tid för Guds fred” som ägde rum i Lextorpskyrkan i Trollhättan, oktober 2025.

Resty och Kyomya arbetar för Alliance of Women Advocating for Change (AWAC) som är del I det större projektet Six Agencies for Equity and Resilience in Health, Education, Economic and Livelihoods (SAFER HEELs) som är ett samarbetsinitiativ som förenar sex gräsrotsorganisationer i Uganda, som alla arbetar för att främja jämställdhet, social rättvisa och lokalsamhällenas resiliens (ungefär ”moståndskraft”).

AWAC grundades 2015 och är ett feministiskt nätverk som består av 57 samhällsledda kollektiv och organisationer i 57 distrikt i Uganda.

AWAC arbetar för en värld där utsatta individer, särskilt de som drabbas av flera och överlappande problem, såsom exempelvis sexuella minoriteter, kvinnliga sexarbetare, flyktingar och migrantbefolkningar, är fria från kränkningar av mänskliga rättigheter och har möjlighet att leva hälsosamma och produktiva liv. AWAC är allmänt erkänt för sina starka påverkansinsatser och forskningsbaserade, samhällsledda tillvägagångssätt som säkerställer ett meningsfullt engagemang från både rättighetsbärare och skyldighetsbärare. Organisationen levererar integrerade hälso- och socialförsäkringstjänster, inklusive tillgång till rättvisa (access to justice), inkludering och har ett omfattande ekonomiskt och socialt stöd bl.a. genom sitt flaggskepp för ekonomisk egenmakt: Community Health and Livelihood Economic Empowerment Groups (CHLEGs). AWAC har nått över 36 000 individer och fortsätter att spela en avgörande roll för att ta itu med de strukturella orsakerna till kriminalisering, stigma och marginalisering av utsatta befolkningsgrupper.

Sarah och John arbetar för Rossing center for education and dialogue, en interreligiös fredsorganisation baserad i Jerusalem. Genom utbildning och samverkan med skolor jobbar de för försoning och fred i ett mycket konfliktfyllt området. Läs mer på Rossing centers egen webb.