I Arvidsjaurs församling träffas vi i Arvidsjaurs kyrka kl 13.00 för att fira världsböndagen med gudstjänst efteråt dricker vi kaffe tillsammans. Välkomna!
Första fredagen i mars firas världsböndagen i mer än 170 länder och på minst 300 platser i Sverige. Du är varmt välkommen att vara med!
GUDSTJÄNSTPROGRAMMET förbereds varje år av kvinnor i ett visst land. Programmet har samma tema och innehåll i hela världen och speglar den verklighet som kvinnorna i ursprungslandet lever i, deras glädjeämnen och problem i samhälle och kyrka.
I år är kvinnors förhållanden i Filippinerna i fokus. Landet upplever sedan några år en stark ekonomisk tillväxt och räknas som en av de s k ”tigerekonomierna” i Sydostasien, men präglas ändå av djupa sociala och ekonomiska klyftor mellan
stad och land och mellan olika delar av landet. Brist på inhemska
arbetstillfällen tvingar miljoner filippinska kvinnor och män att lämna sitt hemland och sin familj och söka jobb som gästarbetare i andra länder, där de ofta utsätts för exploatering, diskriminering och våld.
Filippinerna ligger i en del av Stilla havet som ofta drabbas av jordbävningar och tyfoner. Under det senaste årtiondet har tyfonerna varit fler och värre än tidigare, vilket man tror beror på klimatförändringarna.