Vuxenkörer

berga Församling

VUXENKÖRER
För mer information kring vår körverksamhet kontakta någon av våra musiker nedan.

KONTAKT
För mer information och anmälan kontakta:

Maria Andersson 013-30 39 13
maria.aw.andersson@svenskakyrkan.se

 

Ida Kindesjö 013-30 39 14
ida.kindesjo@svenskakyrkan.se

Domkyrkans församlingshem

Domkyrkokören (25-70 år)
Bred repertoar med tonvikt på klassisk kyrkomusik
Mån 19.00-21.15

Domkyrkans kammarkör

Tis 19.00-21.30
Bred repertoar med tonvikt på klassisk kyrkomusik, avancerad nivå

Marie-Louise Beckman 013-30 37 12
marie-louise.beckman@svenskakyrkan.se

Kören Daylight
Tors 11.00-12.30
En öppen och tillåtande sånggemenskap – alla är välkomna!

Bodil Söderberg 070-614 71 62   
bodil.soderberg@svenskakyrkan.se

Mångfaldskören
Se mer här

Jenni Skogsfors 0702-30 89 20
jenni.skogsfors@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Ansgarskören kyrkokör
Ons 19.00-21.00

Helena Söderberg 013-30 38 91
helena.soderberg@svenskakyrkan.se

Damkören Gloria
Tors 18.00-18.45

Gottfridskören
”Alla kan sjunga”-kör
Tors 19.00-20.30

Annica Elebjörk Broman 013-30 38 62
annica.elebjorkbroman@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Kyrkokören
Blandad vuxenkör
Tis 19.00-21.00

Eva Jonasson 013-30 39 64
eva.jonasson@svenskakyrkan.se

Motettkören
Vuxenkör, god körvana
Tors 19.00-21.30

Sankta Maria Seniorkör
60+, god körvana
Mån 13.30-15.15

Linn Björklid 013-30 39 63
linn.bjorklid@svenskakyrkan.se

s:t hans kyrka, ekholmen

S:t Hanskören
Blandad kör 16-70 år
Tis 19.00-21.30

Annika Blohm 013-30 38 14
annika.blohm@svenskakyrkan.se

Fredagskören
Sångstund för daglediga. 
Varannan fredag 10.00-11.30

Elisabeth Ingelberg 013-30 38 12
elisabeth.ingelberg@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

Landeryds kyrkokör
Vuxenkör
Tis 19.00-21.00

Susanne Edlund 013-303815
susanne.edlund@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd

Mikaelikören
Blandad vuxen kör, 20 år och uppåt.
Tors 19.00-21.15

Rydskören
Mogen ålder
Tors 10.00-11.30 (udda veckor)

Annica Elebjörk Broman 013-30 38 62
annica.elebjorkbroman@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Skäggetorpskören 
Mån 13.00 – 14.00

Kören Visa Mod 
Ons 18.30 -19.30

Kören för dig som vill lära känna nya människor och sjunga. Du som inte har sjungit eller sjunger i kör får vara med. Inga förkunskaper krävs, alla är välkomna.

Enskild sång
Efter överenskommelse.

Nils Östling 013-30 39 92
nils.ostling@svenskakyrkan.se

s:t lars kyrka

S:t Lars Kammarkör
för dig 20-50 år med körvana. Barock och klassiskt.
Ons 19.00-21.00

After Work-kören
för alla som gillar att sjunga
Ons 17.15-18.30

Bo Ingelberg  013-30 37 58
bo.r.ingelberg@svenskakyrkan.se

tannefors kyrka

Nicolaikören www.nicolaikoren.se
Mån 19.00-21.00 Viss körvana krävs

Finstämt
Mogen ålder
Tors 10.30-12.00

Liselotte Tengelin 0702-66 33 76
liselotte.tengelin@svenskakyrkan.se