Vuxenkörer

Ansgarskyrkan, Gottfridsberg

Ansgarskören kyrkokör
Ons 19.00-21.00

Helena Söderberg 013-30 38 91
helena.soderberg@svenskakyrkan.se

Gottfridskören
”Alla kan sjunga”-kör
Tors 18.30-20.00

Annica Elebjörk Broman 013-30 38 62
Annica.elebjorkbroman@svenskakyrkan.se

Berga kyrka

Kyrkokören
Ons 19.00-21.00

Maria Andersson 013- 30 39 13
maria.andersson9@svenskakyrkan.se

Domkyrkans församlingshem

Domkyrkokören (25-70 år)
Mån 19.00-21.15
Bred repertoar med tonvikt på klassisk kyrkomusik

Domkyrkans kammarkör
Tis 19.00-21.30
Bred repertoar med tonvikt på klassisk kyrkomusik, avancerad nivå

Marie-Louise Beckman 013-30 37 12
marie-louise.beckman@svenskakyrkan.se

Kören Daylight
Tors 11.00-12.30
En öppen och tillåtande sånggemenskap – alla är välkomna!

Bodil Söderberg 070-614 71 62   
bodil.soderberg@svenskakyrkan.se

Mångfaldskören
Se mer här

Jenni Skogsfors 0702-30 89 20
jenni.skogsfors@svenskakyrkan.se

Hackeforsgården

Landeryds kyrkokör
Tis 19.00-21.00

Susanne Edlund 013-303815
susanne.edlund@svenskakyrkan.se

Mariagården, Johannelund

Kyrkokören
Blandad vuxenkör
Tis 19.00-21.00

Eva Jonasson 013-30 39 64
eva.jonasson@svenskakyrkan.se

Motettkören
Vuxenkör, god körvana
Tors 19.00-21.15

Sankta Maria Seniorkör
60+, god körvana
Mån 13.30-15.30

Linn Björklid 013-30 39 63
linn.bjorklid@svenskakyrkan.se

S:t Hans kyrka, Ekholmen

S:t Hanskören
Blandad kör 16-70 år
Tis 19.00-21.30

Annika Blohm 013-30 38 14
annika.blohm@svenskakyrkan.se

Fredagskören
Kör för daglediga. 
Varannan fredag 10.00-11.30

Elisabeth Ingelberg 013-30 38 12
elisabeth.ingelberg@svenskakyrkan.se

Mikaelskyrkan, Ryd

Mikaelikören
För studenter och andra vuxna
Tors 19.00-21.15

Rydskören
Seniorkör
Tors 13.00-14.00 (varannan vecka)

Annica Elebjörk Broman 013-30 38 62
annica.elebjorkbroman@svenskakyrkan.se

Skäggetorps kyrka

Skäggetorpskören 
Mån 13.00 – 14.00

Karin Alinder 013- 30 39 92
karin.alinder@svenskakyrkan.se

S:t Lars kyrka

S:t Lars Kammarkör
för dig 20-50 år med körvana. 
Ons 19.00-21.00

After Work-kören
för alla som gillar att sjunga
Ons 17.15-18.30

Bo Ingelberg  013-30 37 58
bo.r.ingelberg@svenskakyrkan.se

Tannefors kyrka

Nicolaikören www.nicolaikoren.se
Mån 19.00-21.00 Viss körvana krävs

Finstämt
Mogen ålder
Tors 10.30-12.00

Liselotte Tengelin 0702-66 33 76
liselotte.tengelin@svenskakyrkan.se