Musikskolan

Linköpings domkyrkopastorats musikskola erbjuder orgelundervisning.

Undervisningen är individuell och kostar 600 kr per elev och termin
(11 lektioner à 30 min). Barn och unga 8-25 år är välkomna!

Orgel är ett stort och maffigt instrument där man spelar med både händer och fötter. Det finns jättemånga olika typer av orglar och dom låter också olika. Dom finns i alla kyrkor, det brukar finnas minst en orgel i en kyrka.

Vi har satt åldern 8-25 år, så att man är uppe i skolålder, då är det lättare att koncentrera sig en stund i taget. Ofta har små barn otroligt lätt för sig att sätta ihop flera saker samtidigt, som händer och fötter, det är vi vuxna som tycker det är svårt - barnen kan!

Undervisningen är terminsbaserad, man sätter upp tider med den lärare man får, 11 lektioner à 30 min.

I vilken kyrka undervisningen sker blir olika för varje elev, beroende på var man bor och går i skolan. Öva kan man göra hemma på keyboard eller piano och beroende på ålder och tider så finns möjligheten att öva i någon kyrka.

Frågor besvaras av: 

Alexandra Pilakouris 013-30 37 13
alexandra.pilakouris@svenskakyrkan.se

Vi undervisar i Musikskolan:

Linn Björklid, organist Johannelund 013-30 39 63
linn.bjorklid@svenskakyrkan.se

Bo Ingelberg, organist S:t Lars församling 013-30 37 58
bo.r.ingelberg@svenskakyrkan.se

Sara Michelin, organist Linköpings domkyrka 013-30 37 11
sara.michelin@svenskakyrkan.se 

Maja Hagard, kantor Ryds församling 013-30 38 61
maja.hagard@svenskakyrkan.se 

Helena Söderberg, organist i Gottfridsbergs församling 013-30 38 91
helena.soderberg@svenskakyrkan.se

Susanne Edlund, organist i Landeryds församling 013-30 38 15
susanne.edlund@svenskakyrkan.se 

Annika Blohm, organist i Landeryds församling 013-30 38 14
annika.blohm@svenskakyrkan.se

Marie-Louise Beckman, organist i Domkyrkoförsamlingen, 013-30 37 12
marie-louise.beckman@svenskakyrkan.se

Maria Andersson organist i Berga församling, 013-30 39 13
maria.aw.andersson@svenskakyrkan.se

Elias Fergin, organist i Domkyrkoförsamlingen, 013-30 37 31
elias.Fergin@svenskakyrkan.se