Foto: Magnus Aronsson/Ikon

Barn- och ungdomskörer

Att sjunga i kör handlar om glädjen att få sjunga tillsammans med andra. Det är en gemenskap med mycket skratt och skoj ihop med kompisar. Här hittar du 23 olika körer för barn och ungdomar i Linköping.

Domkyrkans församlingshem

Lilla Kören (4-5 år)
Ons 17.00-17.45

Eva Karlsson 013-30  37 27
eva.karlsson1@svenskakyrkan.se

Diamanterna (6 års-åk 1)
Tors 17.00-17.45

Happy Voice (åk 2-3)
Tis 16.45-17.45
Drop in-fika 15.30

Jenni Skogsfors 013-30 37 15
jenni.skogsfors@svenskakyrkan.se

Vox (åk 4-6)
Mån 16.15-17.45
Drop in från 14.30, mellis 15.00

Exaudi (högstadiet och gymnasiet)
Mån 18.00-19.30
Drop in från 14.30, mellis 15.00

Annelie Eriksson 013- 30 35 88
annelie.eriksson@svenskakyrkan.se

Ansgarskyrkan, Gottfridsberg

Gottiskören (6 år-åk 2)
Tors 15.30-16.15

Non Stop (åk 3-uppåt)
Tors 16.30-17.15

Helena Söderberg 013-30 38 91
helena.soderberg@svenskakyrkan.se

Mariagården, Johannelund

Barnkör (åk 1-2)
Tors 15.00-16.00 med drop-ut fram till 16.30. Hämtning på fritids kan erbjudas efter mellis på skolan.

Diskantkör (åk 3-uppåt)
Ons 15.30-16.30 Drop in-fika från 14.30

Eva Jonasson 013-30 39 64
eva.jonasson@svenskakyrkan.se

S:t Hans kyrka, Ekholmen

Minikören (4-5 år)
Tors 15.45-16.15

Barnkören (6-8 år)
Tors 16.45-17.30

Diskantkören (åk 3-uppåt)
Tis 16.00-17.15 
Drop in-fika från 15.00

Vivi Boozon 013-30 38 13
vivi.boozon@svenskakyrkan.se

Hackeforsgården

Barnkören (6 års-åk 2)
Ons 16.00-17.00
Mellanmål från 15.30

Diskantkören (åk 3-6)
Tors 15.30-16.45
Mellanmål från 15.00

Elisabeth Ingelberg 013-30 38 12
elisabeth.ingelberg@svenskakyrkan.se

Mikaelskyrkan, Ryd

Musiklek (6 års-åk 1) 
Barnkör (åk 2-3)
Sång, lek, skapande och andakt.
Tis 14.30 (mellis)-16.20

Annica Elebjörk Broman 013-30 38 62
annica.elebjorkbroman@svenskakyrkan.se

Skäggetorps kyrka

Barnkör (6-års-åk 2)
Tis 16.00-16.40

Voices (åk 3-åk 6)
Tis 16.45-17.30
Mellis från 15.30

Karin Alinder 013- 3039 92
karin.alinder@svenskakyrkan.se

Vidingsjö kyrkby

Barnkör 
Tors 16.00-17.00  (åk 1och uppåt).

Musiklek
Tors 17.15-17.45

Maria Andersson 013- 30 39 13
maria.andersson9@svenskakyrkan.se

Linköpings Gosskör
Måndagar och onsdagar (8-25 år)
Se linkopingsgosskor.se

För info kontakta:
Lovisa Kronstrand Alinder 013-30 35 87
lovisa.alinder@svenskakyrkan.se

Vivi Boozon 013-30 38 13
vivi.boozon@svenskakyrkan.se