Det händer i Kristinagården
I Kristinagården är det alltid liv och rörelse. Små och stora träffas här för att umgås och ha roligt. Välkommen du också!
Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.
I Kristinagården är det alltid liv och rörelse. Små och stora träffas här för att umgås och ha roligt. Välkommen du också!
Lek, sång och fika för alla åldrar. Vi träffas måndagar klockan 10-12 och onsdagar klockan 14-16. Med anledning av den rådande pandemin serverar vi endast dryck. Det du vill äta till fikastunden tar du med dig själv. Antalet besökare är begränsat.
Små skapare, stora verk! I denna grupp är barnen själva utan föräldrar, men givetvis får du som förälder vara med barnet första gången om du vill.
För dig som går i årskurs 1-6 och älskar att sjunga. Vi framträder i gudstjänsterna i Kristine kyrka samt gör konserter och luciatåg.
Kristine Kammarkör är Kristine kyrkas egen kammarkör, som främst och helst sjunger a cappella. Repertoaren sträcker sig från 1500-talskompositioner till modernare vokalarrangemang, ibland med koreografi i framträdandet. Kören har gett ut skivinspelningen "This is the day".
Jönköpings Oratoriekör är en blandad kör med en repertoar bestående i första hand av större kyrkomusikaliska körverk, men även annan sakral musik.
En stor blandad kör som sjunger härlig gospel i gudstjänster & konserter. Kören har bland annat samarbetat med Samuel Ljungbladh, Charlotte Ollward och Evelina Gard
Det här är kören för dig som är ungdom eller vuxen och har en funktionsvariation. Denna kör sprider en enorm sångglädje och visar att alla kan!