För stora och små i kyrkorna

Läs om gudstjänster och mötesplatser som passar extra bra för barn och deras familjer.

Välkommen till Liten och Stor!

Liten och Stor finns på flera ställen i Luleå. Här kan vuxna och små barn (0-5 år) träffas, leka, sjunga, fika, med mera.

Efter plugget

Hit kommer barn som inte går på fritids i åldrar från årskurs 4 och uppåt. Hösten 2026 - kom och var med!

Familjeläger för ensamstående föräldrar – kostnadsfritt

Välkommen till ett familjeläger med guldkant! Den 4–6 september 2026 åker vi till Pite Havsbad för en helg fylld av gemenskap, glädje, god mat och roliga aktiviteter – helt utan kostnad. Gör din intresseanmälan idag!

Barnkör

I Luleå domkyrkoförsamling har vi barnkörverksamhet för olika åldersgrupper. Se efter vilken kör som verkar passa ditt barn. Kom och var med och sjung!

Barnkör

I Luleå domkyrkoförsamling har vi barnkörverksamhet för olika åldersgrupper. Se efter vilken kör som verkar passa ditt barn. Kom och var med och sjung!

Söndagsskola

I Hertsökyrkan samlas barn under vissa gudstjänster, för att lyssna till bibelberättelser, pyssla och leka.

Himmel och Pannkaka - Digital kyrkstund

Välkommen att upptäcka kyrkskatter och fundera på livets viktigheter tillsammans med tvättbjörnen Toini.

Kyrkan – en app för barn

Kyrkan är Svenska kyrkans app för barn i förskoleåldern. I den får du besöka en kyrka för att bland annat spela på orgeln, hälla vatten i dopfunten och måla ett kyrkfönster. I appen finns också korta filmer om dop, begravning, vigsel, jul och påsk.