Först och främst handlar det om att församlingen är där människor är, därför ska också Svenska kyrkan finnas där människor rör sig. Många som bor och vistas i Helsingborg  kommer att samlas i och kring Musikparken den 7–8 augusti, när Pride går av stapeln.

Mitt i myllret av människor som söker gemenskaper ska Svenska kyrkan vara närvarande. För det andra har Pride sitt ursprung i ett behov av synliggörande – av människor som länge
osynliggjorts och diskriminerats. I Sverige kallades den första manifestationen för ”Frigörelsedagen”. Det är ett namn värt att stanna upp inför och begrunda.

Vår  gemensamma kallelse som människor är att bidra till att var och en, våra medmänniskor, våra bröder och systrar, får leva sina liv i frihet. Ett sätt att göra den övertygelsen trovärdig är att stå sida vid sida med varandra. Denna ursprungliga frigörelsekamp pågår fortfarande på många platser, också här mitt ibland oss, både i det stora och i det lilla.

Ofta sker osynliggörandet i det tysta. Ska Svenska kyrkan vara trovärdig, då ska hon vara där människor är. Vi måste se människan, se varandra! I evangeliet om Jesus Kristus möter vi berättelser där han gör oss människor fria: fria till dem vi är tänkta att vara. Pride-dagarna vittnar just om kärlek, för och med varandra. Det får mig att tänka på bevingade ord som  en tidigare domprost i Stockholms domkyrkoförsamling uttryckte:

”Där kärlek sker, där sker något heligt.”

Det tror jag också på. Till dig som läser detta och är i Helsingborg den 7–8 augusti: kom gärna förbi och säg hej. På fredagseftermiddagen anordnar vi ett föredrag, och på kvällen firar vi mässa med lokala unga musiker. På lördagen finns vi i Musikparken
och går sedan med i paraden.

Följ med och se! 

/Daniel Borssén
Präst Svenska kyrkan Helsingborg