Fredag 28/6 kl. 19:30

Nordklang körfestival presenterar de tre körerna: Helsingborgs Kammarkör med körledare Sverker Zadig, Norges Ungdomskör samt Syng Selected från Danmark med Tine och Christian Fris-Ronsfeld som dirigenter.

Helsingborgs Kammarkör
Sverker Zadig, körledare

Helsingborgs Kammarkör, HKK, startade sin verksamhet 1984 och består för närvarande av ca 20 erfarna sångare, under ledning av Sverker Zadig. Kören ger årligen en mängd konserter i såväl Sverige som utomlands och finns representerade på ett flertal cd-skivor.

För denna konsert har kören valt att som tema ha ”Körmusik komponerad av kvinnliga svenska tonsättare”. En orsak är att styckena som framförs är spännande och intressant vacker körmusik som kören tycker om, en annan att kunna ge ett tillfälle för våra nordiska körvänner att få kontakt med nya tonsättarnamn. Programmet kommer därför fullt ut bestå av körstycken av både välkända och mindre kända kompositörer, bland dem Karin Rehnqvist, Linda Alexandersson, Anna-Karin Klockar m.fl. men också den hundra år tidigare verksamma Valborg Aulin.

Norges Ungdomskor, dirigent Eirik Sørborg

Norges Ungdomskor samlar varje år ca 40 sångare från hele Norge till körsång på hög internationell nivå. Dirigenten för kören 2019/2020 är Eirik Sørborg och han upplever att växlingen och sammanflätandet mellan standardrepertoar och ny musik är spännande och utvecklande. Under 2019 turnerar kören i Skandinavien och 2020 går turnén till World Symposium on Choral Music i New Zealand. Deras program i kväll växlar mellan romantisk musik, folkmusik och ny musik med vackra klanger.

Syng Selected från Danmark
Tine och Christian Fris-Ronsfeld, dirigenter

Syng Selected är en a cappella kör som består av 30 unga talangfulla sångare från Danmark i åldrarna 18-30 år. Kören grundades av Danish Youth Choir Association SYNG år 2014 och lyfter fram de senaste trenderna inom modern a cappella musik. Kören har förskaffat sig ett mycket gått rykte på kort tid. Syng Selected ger dig styrka och energi, glädje och hjärtesorg och ren skönhet när deras unga röster vävs samman i lugnande harmonier. Förbered dig på det oväntade, förbered dig för Syng Selected! Kören är en projektkör och vartannat år byter man dirigent/ konstnärlig ledare. Denna konsert dirigeras av Tine och Christian Fris-Ronsfeld.