En ny översättning av bibeln ger anledning att sätta fokus på bibeln som bok, dess innehåll och historia. Men den ger också anledning att sätta fokus på mötet mellan oss människor och bibeltexterna. I det mötet blir bibeln levande.

I alla Svenska kyrkans församlingar finns möjligheter att reflektera över vad bibelns texter och innehåll betyder idag. När Svenska bibelsällskapet nu ger ut en ny översättning är det ett tillfälle att i ännu högre grad ta vara på möjligheterna att samlas kring bibelns texter. Hur formar bibelns texter och berättelser vår tro? Vad säger de om att vara människa och om vem Gud är? Vilken vägledning ger bibeln oss som lever idag?

Reflektionen över bibelns innehåll pågår varje dag i Svenska kyrkans församlingar. I gudstjänst, gemenskap, runt matbord, genom sång, psalm, musik och konst tolkas bibelns innehåll.

Nedan länkas till Svenska kyrkans webbplats där det går att läsa mer om vad den nya bibelöversättningen betyder för Svenska kyrkan. Här finns också länkar till Svenska bibelsällskapet där information om den nya översättningen NT26 finns, samt information om särskilda satsningar och goda exempel som görs runtom i stiftet.

Den nya översättningen är en inbjudan att öppna bibeln – tillsammans och på egen hand. Upptäck berättelserna, ställ frågor, samtala, utforska och låt texterna utmana och inspirera. Här hittar du möjligheter att göra just det.

Välkommen att kontakta oss om vad som sker med anledning av ny bibelöversättning, men också om ni har frågor som rör användandet av bibeln. Du hittar kontaktuppgifter längre ner på sidan.

Material och information

I höst kommer ny översättning av Nya testamentet

Under bokmässan i höst släpps en ny översättning av Nya testamentet. Därefter, under höstens kyrkomöte, planerar Svenska kyrkan att besluta om och när den nya översättningen ska börja användas i gudstjänsterna.

Nya bibelöversättningen hos Svenska bibelsällskapet

Hos Svenska bibelsällskapet finns mer information, kurser och material kring den nya översättningen.

Lokala satsningar och inspiration

Bibeln, översättning och tolkning – stiftets teologidag

En dag om Bibeln, översättning och tolkning. Teologisk fortbildning för dig som är präst och/eller vill ha teologisk fördjupning och har tjänst i Göteborgs stift. 14 september 2026, Göteborg.

Bibeln – aktiviteter och inspiration i Mölndals pastorat

Inför utgivningen av den nya översättningen av Nya testamentet i september 2026 samlar Mölndals pastorat på denna sida information, aktiviteter, utställningar, bibelstudier och annat som rör bibeln.

Bibelveckorna i Lindome församling

Inför utgivningen av den nya översättningen av Nya testamentet i september 2026 samlar Lindome församling på denna sida information om bibeln. Här samlas aktiviteter, gudstjänster, bibelstudier och annat som händer i församlingen under bibelveckorna.

Tidning från Mölndals pastorat och Lindome församling

Den här tidningen samlar artiklar, intervjuer och program med anledning av den nya översättningen av Nya testamentet och bibelveckorna.

Vill du veta mer? Kontakta oss gärna!

Anna Cöster

Anna Cöster

Stiftsadjunkt för gudstjänst och teologi, Församlingsutvecklingsenheten

Beata Åhrman Ekh

Beata Åhrman Ekh

Stiftskonsulent för lärande och undervisning, Församlingsutvecklingsenheten

Torgny Lindén

Torgny Lindén

Pressekreterare

Frida Blomqvist

Frida Blomqvist

Kommunikatör, Församlingsstödsenheten

Kristine Ålöv

Kristine Ålöv

Teamledare, Kommunikatör, Församlingsstödsenheten