Den stora vävstolen tar upp en betydande del av Gunilla Sjögrens ateljé. Den har många trampor och går att använda till flera olika vävtekniker. Från vävstolen hänger fem gamla orgelpipor som Gunilla fått av en orgelbyggare. En påminnelse om de sakrala platser som hennes konst skapas för. Här, på vinden i radhuset i Örgryte i Göteborg, har hon skapat många av de verk som pryder kyrkor, kapell och församlingshem runt om i Sverige. Hon har bott i det här huset sedan nästan 50 år och varenda yta är smyckad med hennes konst. Här finns skisser från stora och små projekt, akvareller, ikoner och broderier. På sina håll är mönster, bilder och budskap målade som muralmålningar direkt på väggen eller på trappornas sättsteg. På hedersplatsen i finrummet hänger en inramad skiss på ett välbekant motiv, altarbilderna från Dalabergskyrkan i Uddevalla.
- Det var en så underbar uppgift och ett av de verk som jag är mycket nöjd med, säger Gunilla och berättar att invigningen av kyrkan 1981 var en väldigt stark upplevelse för henne. Men låt oss återkomma till det.
Gunilla Sjögren utbildade sig på HDK i Göteborg. Hon var först tveksamt till detta yrkesval då hon var rädd att det var ett alltför osäkert yrke, men insåg så småningom att det inte fanns något alternativ för henne. Hennes pappa var präst och redan tidigt lärde hon sig att älska Bachs koraler och kyrkliga symboler.
- Jag tyckte att symboliken var mystisk och spännande. Det var som nycklar som bar på olika budskap och själv bar jag på en längtan efter att få skapa. Det var underbart att komma in på HDK, säger hon. Som examensarbete gjorde hon kyrklig konst, varav en del såldes till Lutheran Church i Chicago, vilket blev starten på hennes långa karriär.