Orgelpipor och texten Skånes orgelveckor.
Foto: Skånes orgelveckor

Program för Skånes orgelveckor 2024

Nyhet Publicerad Ändrad

Sedan 1981 har Skånes orgelveckor arrangerats varje sommar i Lunds stift. Under en månads tid bjuder svenska och internationella organister på gratis orgelkonserter runt om i regionen. 2024 infaller orgelveckorna 24 juni-15 juli.

I år innehåller orgelveckorna 50 konserter på olika spelplatser i Skåne och Blekinge med fri entré.

Orgelveckorna invigs och avslutas i Lunds domkyrka. Den 24 juni ger den amerikanske organisten Nathan Laube invigningskonserten och den 15 juli hör vi Carolyn Craig i finalkonserten. 

För frågor kring Skånes orgelveckor, kontakta Robert Bennesh 046-71 88 84, robert.bennesh@svenskakyrkan.se

Program Skånes orgelveckor 24 juni – 15 juli 2024

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Invigningskonsert
Nathan Laube (USA) 

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Karin Grönberg, orgel
Ulf Holmström, saxofon

kl. 12.10 S:t Petri kyrka, Malmö
Jakob Lorentzen (Danmark)

kl. 12.15 Allhelgonakyrkan, Lund
Elin Marklund

kl. 18 Tygelsjö kyrka
Församlingens orgelelever med Robert Bennesh

kl. 19 Reslövs kyrka 
Hans Nordenborg

kl. 12 S:ta Maria kyrka, Helsingborg 
Ralph Gustafsson

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö 
Christian Schultze

kl. 19 Allhelgonakyrkan, Lund
Ralph Gustafsson

kl. 18 Stora Hammars kyrka, Höllviken

Bengt Wittje, orgel
Peter Wilgotsson, saxofon

kl. 10 Lunds domkyrka 
Ana Benedicic (Slovenien/Sverige)

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Hans Nordenborg 
Fri entré till Kulturen från 15.45.

kl. 15 Höörs kyrka
Ana Benedicic (Slovenien/Sverige) 

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Julia Sporsén, sopran
Matilda Paulsson, mezzosopran
Johannes Skoog, orgel 

 

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund
Johannes Skoog 

kl. 18 Arlövs kyrka
Gustav Ellström

kl. 12.10 S:t Petri kyrka, Malmö
Charlotta Holmgren Németh

kl. 12.15 Allhelgonakyrkan, Lund
Maria Säfsten

kl. 18 Bergakyrkan, Bjärred
Emma Jonasson, sång
Lovisa Stenberg, tvärflöjt
Fredrik Stenberg, saxofon
Robert Bennesh, orgel

kl. 19 S:t Nicolai kyrka, Sölvesborg
Annie Svensson, blockflöjt
Maja Malmström, orgel

kl. 21 Fredrikskyrkan, Karlskrona
Paul Spjuth, trumpet
Johannes Landgren, orgel 
Konserten ges i samarbete med Lyckå kammarmusikfestival.

kl. 12 S:ta Maria kyrka, Helsingborg
Julia Sporsén, sopran
Matilda Paulsson, mezzosopran
Johannes Skoog, orgel

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö 
Ulla Olsson

kl. 19 Limhamns kyrka
Mikael Wahlin

kl. 18 S:t Knuts kyrka, Lund
Ann-Margreth Nyberg, sopran
Ingrid Larsson Hultkvist, orgel och piano

kl. 10 Lunds domkyrka
Dagmar Koptein (Tyskland)

kl. 12 Fredrikskyrkan, Karlskrona
Niclas Höglind, gitarr
Anna Jefta, orgel

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Dagmar Koptein (Tyskland)
Fri entré till Kulturen från 15.45.

kl. 18 Gualövs kyrka
Marco Bonacci (Italien/Sverige)

kl. 11 Lunds domkyrka
Orgelhögmässa

Robert Bennesh, organist
Jan Kjellström, predikant
Lena Sjöstrand, celebrant

kl. 19 Västra Hoby kyrka
Robert Bennesh 

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Lisa Hummel (Tyskland)

kl. 16 Klosterkyrkan, Lund 
Karin Grönberg

kl. 18 Arlövs kyrka
Maja Malmström

kl. 19 S:t Nicolai kyrka i Simrishamn
Charlotta Holmgren Németh 

kl. 12.10 S:t Petri kyrka, Malmö
Johan Hammarström 

kl. 12.15 Allhelgonakyrkan, Lund
Lisa Hummel (Tyskland)

kl. 18.30 S:t Ibbs kyrka, Ven
Walter Berggren, orgel
Mikael Börresen, klarinett

kl. 12 S:ta Maria kyrka, Helsingborg
Beniko Almgren

kl. 12.10 S:t Johannes kyrka, Malmö 
Sofia Östling ersätter tidigare meddelat program. 

kl. 19 Allhelgonakyrkan, Lund
Dagmar Koptein (Tyskland)

kl. 19 Sofia Albertina kyrka, Landskrona
Iréne de Ruvo (Italien)

kl. 17 S:t Petri kyrka, Malmö
Orgelduo Dr. Katrin och Ralf Bibiella

kl. 18 S:t Knuts kyrka, Lund
Ursula Grahm

kl. 10 Lunds domkyrka
Hans Fagius 

kl. 12 Lomma kyrka
Robert Bennesh

kl. 16 Bosebo kyrka, Kulturen, Lund
Carolyn Craig (USA/England)
Fri entré till Kulturen från 15.45.

kl. 22 Heliga kors kyrka, Ronneby
”Orgelbrus i Tosianatten”
Fredric Lindahl

kl. 15 Höörs kyrka
Hans Fagius 

kl. 18 Eslövs kyrka
Carolyn Craig (USA/England)

kl. 18 Stora Hammars kyrka, Höllviken
Nicholas Schmelter (USA/Sverige)

kl. 19 S:t Andreas kyrka, Malmö
Thomas Wallin, orgel och harmonium

kl. 19.30 Lunds domkyrka
Finalkonsert
Carolyn Craig (USA/England)

 

Adresser till konsertlokalerna

Allhelgonakyrkan, Allhelgona Kyrkogata 1, 223 62 Lund
Webbplats

Arlövs kyrka, Kyrkogatan 4, 232 34 Arlöv
Webbplats

Bergakyrkan, Öresundsvägen 9, 23735 Bjärred
Webbplats

Bosebo kyrka (Kulturen), Tegnérsplatsen 6, 223 50 Lund
Webbplats 

Eslövs kyrka, Fredsgatan 3, 241 31 Eslöv
Webbplats

Fredrikskyrkan, Stortorget 3, 371 31 Karlskrona
Webbplats

Gualövs kyrka, Byvägen 1B, 295 72 Gualöv
Webbplats

Heliga kors kyrka, Prästgårdsgatan 1, 372 30 Ronneby
Webbplats

Höörs kyrka, Skolgatan 2, 243 30 Höör
Webbplats

Klosterkyrkan, Trollebergsvägen 4, 222 29 Lund
Webbplats

Limhamns kyrka, Norra Hyllievägen 25, 216 17 Limhamn
Webbplats

Lomma kyrka, Prästbergavägen 71, 234 35 Lomma
Webbplats

Lunds domkyrka, Lundagård, Lund
Webbplats

Reslövs kyrka, Reslövs Prästgård, 240 30 Marieholm
Webbplats

Sofia Albertina kyrka, Kungsgatan 9, 261 31 Landskrona
Webbplats

S:ta Maria kyrka, Södra Storgatan 22, 252 23 Helsingborg
Webbplats

S:t Ibbs kyrka, Kyrkbacken, Ven
Webbplats

S:t Johannes kyrka, Rådmansgatan 20, Malmö
Webbplats

S:t Knuts kyrka, Linero torg 12, 224 76 Lund
Webbplats

S:t Nicolai kyrka, Storgatan 18, 272 31 Simrishamn
Webbplats

S:t Petri kyrka, Göran Olsgatan 4, 211 22 Malmö
Webbplats

Tygelsjö kyrka, Fredlunds väg, 218 72 Tygelsjö
Webbplats

Västra Hoby kyrka, Västra Hoby 153, 225 91 Lund
Webbplats

Ladda ner programmet för Skånes orgelveckor 2024