Foto: Alex Giacomini IKON

För små barn med vuxen

Mötesplatser runt om i Västerås för barn med vuxen som är hemma dagtid. Barnen får möjlighet att leka och vuxna får möjlighet till kontakt med andra vuxna. Ibland med sångstund och sagostund eller en enkel gudstjänst. Alltid gratis för barnen.

Välkommen att delta i våra verksamheter

 

Hittar du någon verksamhet som du tycker verkar intressant eller som du vill delta i? Då är du varmt välkommen! Hör gärna av dig till respektive kontaktperson om du vill veta mer! 

De flesta verksamheter är kostnadsfria. Verksamheter för barn är alltid gratis! 

Vi följer självklart rådande restriktioner i samhället. Läs mer om hur vi agerar utifrån Covid-19-pandemin här.

Våren 2022

Kyrkis – Öppet hus

Barkarö prästgård

Öppet hus för barn 0–6 år med vuxen. Sång- och ljusstund, fika, lek och pyssel. Ingen föranmälan behövs, fika är gratis för barnen.
Dag och tid: torsdagar kl. 9–12. Start: 13/1.
Kontakt: Magnus Lennartsson, 021-40 45 68, magnus.m.lennartsson@svenskakyrkan.se

Bäckbykyrkan

Kyrkis/öppet hus för barn 0–6 år med vuxen. Sång- och ljusstund, fika, lek och pyssel. Ingen föranmälan behövs, fika är gratis för barnen.
Dag och tid: måndagar kl. 9:30–12. Start: 10/1.
Kontakt: Carina Norrgrann, 021-40 45 69, carina.norrgrann@svenskakyrkan.se

Dingtuna Klockargården

Öppet hus för barn 0–6 år med vuxen. Sång- och ljusstund, fika, lek och pyssel. Ingen föranmälan behövs, fika är gratis för barnen.
Dag och tid: tisdagar kl. 9–12. Start: 11/1.
Kontakt: Carina Norrgrann, 021- 40 45 69, carina.norrgrann@svenskakyrkan.se

Gideonsbergskyrkan

Lek, pyssel, andakt och fika. För barn 0–6 år med vuxen.
Dag och tid: måndagar kl. 13–15:30 och fredagar kl. 09:30–12. Start: 17/1.
Kontakt: Martin Andersson, 021-40 38 56, martin.andersson@svenskakyrkan.se

Hubbostugan

För barn 0–6 år med vuxen. Fri lek, pyssel och sångstund. Sångstund kl. 10. Finns möjlighet att värma medhavd mat.
Dag och tid: måndagar kl. 9–12. Start: 17/1.
Kontakt: Sofia Carlsson, 021-40 38 61, sofia.l.carlsson@svenskakyrkan.se

Irsta församlingshem

Lek, pyssel och fika för barn mellan 0–5 år med vuxen.
Dag och tid: måndagar kl. 13–15 och torsdagar kl. 10–12. Start 10/1.
Kontakt: Patrik Hammarbäck, 021-40 41 84, patrik.hammarback@svenskakyrkan.se

Mikaelikyrkan

Lek och sångstund. För dig som är hemma med barn i åldern 0–6 år. Fika finns att köpa i vårt café.
Dag och tid: måndagar kl. 9–12. Start: 10/1.
Kontakt: Robert Jonsson, 021-40 45 22, robert.jonsson@svenskakyrkan.se

Mikaelikyrkan

Lek, pyssel, andakt och fika. För barn 0–6 år med vuxen. Finskspråkig personal finns på plats. Leikkiä, askartelua, hartaus, välipala ja kahvit. Lapsille 0–6 v ja heidän vanhemmille.
Dag och tid: torsdagar kl. 09–12. Start: 13/1.
Kontakt: Robert Jonsson, 021-40 45 22, robert.jonsson@svenskakyrkan.se
Tuulikki Karppinen, 021-40 45 88, tuulikki.karppinen@svenskakyrkan.se

Sångstund för öppet hus

Vi sjunger olika sånger och rörelsesånger. För barn 0-6 år med vuxen.
Plats: Gideonsbergskyrkan
Dag och tid: måndagar kl. 15–15:30. Start: 17/1.
Kontakt: Agnetha Viker, 021-10 86 06, agnetha.viker@svenskakyrkan.se

Tomaskyrkan

Lek, pyssel och fika. För barn 0–6 år med vuxen.
Dag och tid: måndagar kl. 9–12 och fredagar kl. 10–14. Start: 10/1.
Kontakt: Mickaela Sedin, 021-40 38 26, mickaela.sedin@svenskakyrkan.se

Viksängskyrkan/Arken

Öppet Kyrkis är en plats att träffas för barn från 0 år och uppåt tillsammans med vuxen. Vi umgås, utbyter tankar, leker och har skapande verksamhet. Vi sjunger och fikar tillsammans. Fika 20:- vuxen, gratis för barn.
Dag och tid: tisdagar kl. 13-16. Start 11/1.
Kontakt: Helena Persson, 021-81 46 55, helena.persson@svenskakyrkan.se

Önsta Gryta kyrka

Lek och pyssla. En mötesplats för barn 0–6 år med vuxen.
Dag och tid: torsdagar kl. 13:30–16 och fredagar kl. 9–12. Start: 20/1.
Kontakt: Rosa Sten, 021-40 41 17, rose-maria.sten@svenskakyrkan.se

Andra grupper

Baby-gung

Vi sjunger, gungar och gör rörelser till sånger. För föräldrar med barn, 3–12 månader. Efteråt finns möjlighet till fika och lek/utforska vårt lekrum.
Plats: Önsta Gryta kyrka
Dag och tid: tisdagar kl. 10–10:30. Start 8/2.
Kontakt: Rosa Sten, 021-40 41 17, rose-maria.sten@svenskakyrkan.se

Barnvagnsbio

Barnvagnsbio för dig som är hemma med en liten.
Plats: Tomaskyrkan
Dag och tid: tisdagar kl. 9–12.30. Start 11/1.
Kontakt: Tony Jansson, 070-884 48 19, tony.jansson@svenskakyrkan.se

Spädbarnsmassage

För dig med barn som är 1-8 månader. Du lär dig att massera ditt barn. Själva massagen tar ca 30 minuter. Föranmälan.
Plats: Viksängskyrkan/Arken
Dag och tid: Torsdagar kl. 10-11.30. Grupp 1: 13/1- 17/2. Grupp 2: 24/2- 31/3. Grupp 3: 7/4-12/5.
Kontakt: Helena Persson, 021-81 46 55, helena.persson@svenskakyrkan.se

Babyrytmik

För föräldrar med barn som är 3-12 månader. Vi sjunger och gör enkla rörelser till sångerna. Föranmälan.
Plats: Viksängskyrkan/Arken
Dag och tid: tisdagar kl. 10-11.30. Grupp 1: 11/1- 22/2. Grupp 2: 1/3- 12/4. Grupp 3: 19/4-31/5.
Kontakt: Helena Persson, 021-81 46 55, helena.persson@svenskakyrkan.se