Foto: Johannes Frandsen /Ikon

För lite äldre barn

Sugen på pyssel och att träffa nya kompisar? Sugen på drama och lajv? Eller på att göra något med hela familjen? Då finns det något för dig. Alltid gratis för barnen.

Välkommen att delta i våra verksamheter

 

Hittar du någon verksamhet som du tycker verkar intressant eller som du vill delta i? Då är du varmt välkommen! Hör gärna av dig till respektive kontaktperson om du vill veta mer! 

De flesta verksamheter är kostnadsfria. Verksamheter för barn är alltid gratis! 

Vi följer självklart rådande restriktioner i samhället. Läs mer om hur vi agerar utifrån Covid-19-pandemin här.

Våren 2022

Fatta med filippos

Tematräffar med lärjungen Filippos. Öppet för alla barn 4-7 år tillsammans med vuxen. Föranmälan.
Plats: Önsta Gryta kyrka
Dag och tid: torsdagar kl 17-18, 10/3, 17/3, 24/3. Söndag 27/3 kl 10-11. Start 10/3.
Kontakt: Rosa Sten 021-40 41 17, rose-maria.sten@svenskakyrkan.se

Film Disco klubben 3-10 år

För barn 3-10 år. Kyrkans Unga Tomasgårdens FilmDiscoklubb för små barn. Följ oss på Facebook för mer info 'Filmdiscoklubben på Tomasgården'.
Plats: Tomaskyrkan
Dag och tid: fredagar ojämna veckor kl. 17–19. Start 21/1.
Kontakt: Tony Jansson, 070-884 48 19, tony.jansson@svenskakyrkan.se

Söndagsskola 3-14 år

För barn från 3–14 år under Söndagsmässa/gudstjänsten. Barnen går till en Storsamling och samlas sedan i sina grupper.
Plats: Bäckbykyrkan
Dag och tid: söndagar kl. 9–12. Start: 30/1.
Kontakt: Magnus Lennartsson, 021-40 45 68, magnus.m.lennartsson@svenskakyrkan.se

Korinterna 7-9 år

Skapande verksamhet för barn 7-9 år. Anmälan terminsvis. Begränsat antal deltagare.
Plats: Hubbostugan
Dag och tid: tisdagar kl. 14–16. Start: 18/1.
Kontakt: Sofia Carlsson, 021-40 38 61, sofia.l.carlsson@svenskakyrkan.se

skapande/lek 7–9 år

Skapande/lek för barn 7-9 år.
Plats: Mikaelikyrkan
Dag och tid: onsdagar kl. 14–16:30. Start 12/1.
Kontakt: Karin Wasberg, 021-40 45 38, karin.wasberg@svenskakyrkan.se

 

Miniorgrupp Duvorna 7-9 år

Kreativ verksamhet för barn i åk 1–3. Vi får leka, pyssla och prata om viktiga saker utifrån olika teman. Kostnadsfritt. Anmälan krävs till Mickaela Sedin.
Plats: Tomaskyrkan
Dag och tid: tisdagar kl. 15–16:30. Start: 18/1.
Kontakt: Mickaela Sedin, 021-40 38 26, mickaela.sedin@svenskakyrkan.se

Scouterna 8-14 år

Äventyr, lek och utmaningar både inomhus och utomhus. För barn 8–14 år. 
Plats: Bäckbykyrkan
Dag och tid: tisdagar kl. 17:30–19. Start: 1/2.
Kontakt: Magnus Lennartsson, 021-40 45 68, magnus.m.lennartsson@svenskakyrkan.se

Minigillet 10-13 år

En rollspelsgrupp för barn 10–13 år. Vi leker, pysslar och testar på rollspel och lajv. Både erfarna rollspelare och de nyfikna är välkomna! Varje träff inleds med fika och allt är gratis.
Plats: Gideonsbergskyrkan
Dag och tid: måndagar kl. 16–17:30. Start: 17/1.
Kontakt: Martin Andersson, 021-40 38 56, martin.andersson@svenskakyrkan.se

Pilgrimslufsarna 10-13 år

En utomhusaktivitet som riktar sig till dig som är 10–13 år. Här kommer vi skapa, lära känna naturen och varandra. Vi firar andakt och följer pilgrimskransens sju ledord: frihet, enkelhet, tystnad, bekymmerslöshet, långsamhet, andlighet och delande.
Plats: Viksängskyrkan
Dag och tid: tisdagar kl. 15–16:30. Start: 8/2.
Kontakt: Klas Turesson Eliasson, 021-81 46 52, klas.t.eliasson@svenskakyrkan.se

För hela familjen

Himmel och pannkaka

Vi pysslar, sjunger och äter pannkaka. Efteråt är man välkommen att delta i gudstjänsten.
Plats: Gideonsbergskyrkan
Dag och tid: tisdagar kl. 17–18:30 den 1/2, 8/3 och 10/5.
Kontakt: Agnetha Viker, 021-10 86 31, agnetha.viker@svenskakyrkan.se

Familjekväll

Kom och pyssla, ät middag och fira en enkel gudstjänst för små och stora. Du är välkommen ensam eller tillsammans och oavsett hur gammal eller ung du är.
Plats: Tortuna bygdegård
Dag och tid: måndagar kl. 16–18 den 14/2, 14/3, 11/4, 10/5.
Kontakt: David Berglund, 021-404114, david.berglund@svenskakyrkan.se

Himmel och plättar 

Här möts vi alla, barnen från kören, äldre från cafét, ungdomarna och alla de som vill vara med. Vi äter soppa och plättar, delar livet i det lilla. Ibland kommer även gäster och berättar något för alla.
Plats: Barkarö prästgård
Dag och tid: torsdagar kl. 17–19 den 13/1, 3/2, 3/3 och 19 /5.
Kontakt: Xiomara Lysti, 021-10 86 62, xiomara.lysti@svenskakyrkan.se

Vardagsgudstjänst 

Vardagsgudstjänst för barn och vuxna med barnkören Sångfåglarna. Efter gudstjänsten serveras förtäring.
Plats: Dingtuna kyrka
Dag och tid: tisdagar kl. 16:30 den 8/2, 29/3, 26/4 och 31/5.
Kontakt: Elisabeth Karlsson elisabeth.karlsson@svenskakyrkan.se