Revisionsgruppens förslag till kyrkohandbok presenterat för kyrkostyrelsen

Nyhet Publicerad Ändrad

Under tisdagen den 4 april har Revisionsgruppens ordförande Esbjörn Hagberg, tillsammans med den operativa projektledningen, haft en genomgång för kyrkostyrelsen av Revisionsgruppens förslag till kyrkohandbok.

 

- För oss i Revisionsgruppen är det viktigt att få presentera vårt förslag, för att berätta hur arbetet genomförts och skapa en förståelse för de ställningstaganden som gjorts i revisionsgruppen. Det är ett stort och omfattande material som vi överlämnat.

Ärkebiskop Antje Jackelén, kyrkostyrelsens ordförande, instämmer.

- Det är viktigt med en grundlig genomgång som bas för fortsatta samtal i kyrkostyrelsen, med tanke på den skrivelse som styrelsen ska avge till kyrkomötet.

I mitten på juni avger kyrkostyrelsen sin skrivelse till kyrkomötet angående kyrkohandboken. Sedan kommer den att behandlas av kyrkomötets läronämnd och höstens kyrkomöte.

Här hittar du mer information om revisionsgruppen förslag