Eva Nordung Byström blir ny biskop i Härnösands stift

Nyhet Publicerad Ändrad

Härnösands stifts nästa biskop heter Eva Nordung Byström, nu kyrkoherde i norra Ångermanland och prost i Örnsköldsviks kontrakt. Det står klart efter dagens avgörande biskopsval.

  – Det här är så stort att det är svårt att ta in. Jag blir faktiskt tårögd, säger en omtumlad Eva Nordung Byström när hon meddelas resultatet.

I den andra och avgörande omgången av biskopsvalet fick Eva Nordung Byström 200 röster, enligt den preliminära sammanräkningen. Det är mer än hälften av rösterna och innebär att hon blir Härnösands stifts nästa biskop, den 26:e i ordningen.

– Jag ser det som en signal från väljarna att de valt en kandidat från stiftet och en kandidat med närhet till golvet. Nu lovar jag att jag ska göra mitt bästa för att leva upp till de förväntningar som ställs på mig, säger hon.

Läs mer om Eva Nordung Byström på Härnösands stifts webbplats