Svenska kyrkan i Norrköping

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan i Norrköping Besöksadress: Nya Rådstugugatan 7, 60242 NORRKÖPING Postadress: BOX 263, 60104 NORRKÖPING Telefon: +46(11)241000 E-post till Svenska kyrkan i Norrköping

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

Kontakta oss

på Kyrkogårdsförvaltningen


Kyrkogårdsadministrationen

Vi svarar på alla frågor om gravskötsel, gravrätt, gravregister och begravning.

OBS! Den 16 och 17 november är administrationen stängd

011-24 15 00

Öppettider 10.00-12.00 och 13.00-14.00

(lunchstängt 12.00-13.00)

  

ASSISTENTER
Carita Salminen Alsbjer

E-post Carita Salminen Alsbjer
Elin Nyling

E-post elin.nyling@svenskakyrkan.se
Leena Määttä

E-post leena.maatta@svenskakyrkan.se

Riitta Hellström

E-post riitta.hellstrom@svenskakyrkan.se

 

Postadress

Norrköpings Pastorat

Kyrkogårdsförvaltningen

Box 263

601 04 Norrköping

Besöksadress

Nya Rådstugugatan 7

602 42 Norrköping

 

Vägbeskrivning: Google maps

arbetsledare/kyrkogård

Öppettider 07.00-15.00

(lunchstängt 12.30-13.10)

 

Viktoria Eriksson 011-24 15 42
E-post Viktoria Eriksson, Kyrkogårdsförvaltningen

Norra och Östra Eneby

 

Leif Strömberg 011-24 15 43
E-post leif.stromberg@svenskakyrkan.se

Kullerstad, Vånga, Kimstad och Skärkind

 

Jimmy Johansson 011-24 15 51
E-post jimmy.johansson@svenskakyrkan.se

Ättetorp, Kvillinge, Simonstorp, Krokek och Kvarsebo

 

Marcus Knopf 011-24 15 53
E-post marcus.knopf@svenskakyrkan.se

Matteus, Krematorielunden, Borg och Borgsmo

 

Jonathan Nyling 011-24 15 06

E-post jonathan.nyling@svenskakyrkan.se

S:t Johannes, Södra, Styrstad och Tingstad

 

Kyrkogårdschef

Anders Carlsson 011-24 15 01

E-post anders.h.carlsson@svenskakyrkan.se

Arbetschefer

Maria Gustavsson 011-24 15 44

E-post maria.a.gustavsson@svenskakyrkan.se

 

Ingvild Jörgensen 011-24 15 58

E-post Ingvild Jörgensen

 

Christina Kjellman 011-24 15 59

E-post Christina Kjellman

 

begravningsombud

Ebbe Ericsson

011-604 65
0730-54 86 77
E-post ebbe.ericssson@telia.com

 

Krematoriet

011-24 15 08

 

Adress

Krematorievägen 6

602 19 Norrköping 

 

Vägbeskrivning: Google maps

Krematoriet
Norrköpings Krematorium Bild: Svenska kyrkan