Meny

Kontakta oss

på Kyrkogårdsförvaltningen

Kyrkogårdsadministrationen

Vi svarar på frågor gällande gravskötsel, gravrätt, gravregister, begravning och gravsättning.

 

011-24 15 00

Telefontider 10.00-12.00 och 13.00-14.00

(lunchstängt 12.00-13.00)

Avvikande öppettider i juni:

Torsdag den 18 juni stänger vi kl 12.00.

 

E-post nkpkgf@svenskakyrkan.se 

 

Assistenter

Carita Salminen Alsbjer

Leena Määttä

Marie Wiklund Pinto

 

Postadress

Norrköpings Pastorat

Kyrkogårdsförvaltningen

Box 263

601 04 Norrköping


Besöksadress

Nya Rådstugugatan 7

602 42  Norrköping
Vägbeskrivning: Google maps

 

arbetsledare

Kontakta oss om ni har frågor angående arbeten på kyrkogården eller boka en tid för upplåtelse av en ny gravplats.

 

Telefontid 07.00-15.00  (lunchstängt 12.30-13.10)

 

Leif Strömberg 011-24 15 43
E-post leif.stromberg@svenskakyrkan.se

Kullerstad, Vånga, Kimstad och Skärkind

 

Jimmy Johansson 011-24 15 51
E-post jimmy.johansson@svenskakyrkan.se

Ättetorp, Kvillinge, Simonstorp, Krokek och Kvarsebo

 

Anna Nordström 011-24 15 06

E-post anna.nordstrom@svenskakyrkan.se

S:t Johannes, Södra, Styrstad och Tingstad

 

Marcus Knopf 011-24 15 53
E-post marcus.knopf@svenskakyrkan.se 

Matteus, Krematorielunden, Borg och Borgsmo

 

Kristian Andersson 011-24 15 42

E-post Kristian.Andersson@svenskakyrkan.se

Norra och Östra Eneby

Kyrkogårdschef

Anders Carlsson 011-24 15 01

E-post anders.h.carlsson@svenskakyrkan.se

Driftchef

Maria Gustavsson 011-24 15 44

E-post maria.a.gustavsson@svenskakyrkan.se

 

TRÄDGÅRDSTEKNIKER 

Christina Kjellman 011-24 15 59

E-post Christina Kjellman

 

LANDSKAPSINGENJÖR

Klara Jarstad Blomqvist 011-24 15 55

E-post klara.jarstadblomqvist@svenskakyrkan.se

 

FÖRVALTNINGSUTVECKLARE

Elin Nyling 011-24 15 03

E-post elin.nyling@svenskakyrkan.se

 

PLANERINGSSEKRETERARE

Jonathan Nyling 011-24 15 11

E-post jonathan.nyling@svenskakyrkan.se 

 

ANSVARIG FÖR KARTOR

Christina Helander  011-24 15 54

E-post christina.helander@svenskakyrkan.se 

begravningsombud

Ebbe Ericsson

011-604 65
0730-54 86 77
E-post ebbe.ericssson@telia.com


Läs mer här om Begravningsombud

 

Krematoriets urnutlämning

Krematoriet

011-24 15 09
Telefontid 07.00-15.00 (lunchstängt 12.30-13.10)

Krematorieföreståndare:

Carolina Tilljander

 

Adress

Krematorievägen 6

602 19 Norrköping 

 

Vägbeskrivning: Google maps

Krematoriet
Norrköpings Krematorium Bild: Svenska kyrkan

Instagram

Följ vårt dagliga arbete med att förvalta våra 23 kyrkogårdar på Instagram. (kyrkogardsforvaltningen_nkpg)