Vi sjunger på tisdagar kl. 14.30-15.30 i Stensjökyrkan.

Yngre Barnkören är för dig som går i åk 2-3 och tycker om att sjunga.

Vi har varje år en kördag och gör även en musikal.

Övning varje vecka och medverkar i gudstjänst 2-3 ggr per termin och för vårt luciatåg.

Vill du veta mer? Kontakta Malin Lindgren

Anmälan till yngre och äldre barnkören i Stensjökyrkan

Det är OK för mig att mitt barn finns med på bild i Svenska kyrkan Mölndals olika informationskanaler. (Webbsida/blogg/Facebook/Instagram/tryckta medier)

Kontakt vårdnadshavare

Malin Lindgren

Malin Lindgren

Musiker - Stensjön, Svenska kyrkan Mölndal

Aktuellt för barn och familj

Konsert barnkörerna Växarglädje

Bifrostkyrkan, Lantbruksgatan 2, Mölndal. Söndag 7 juni kl 15.00.

Pastakväll för alla åldrar 21 september

Måndag 21 september 2026 kl 16.30-18.00 i Fågelbergskyrkan. Vi har en kort samling, äter en pastamåltid tillsammans, och umgås. Anmälan.

Pastakväll för alla åldrar 19 oktober

Måndag 19 oktober 2026 kl 16.30-18.00 i Fågelbergskyrkan. Vi har en kort samling, äter en pastamåltid tillsammans, och umgås. Anmälan.

Pastakväll för alla åldrar 16 november

Måndag 16 november 2026 kl 16.30-18.00 i Fågelbergskyrkan. Vi har en kort samling, äter en pastamåltid tillsammans, och umgås. Anmälan.

Luciatåg i Stensjökyrkan 2026

Söndag 13 december kl 16 med Stensjökyrkans alla barnkörer i ett långt Luciatåg. Insläpp från 15.30.

Barnkörer

Svenska kyrkan Mölndal har barnkörer runt om i Fässberg, Kållered och Stensjön.

Barn och familj

Nedan hittar du information om olika grupper. Svenska kyrkan Mölndal erbjuder mötesplatser för barn, unga och föräldrar.

Stensjöns församling

Stensjöns församling vill vara en gemenskap kring Jesus. Församlingslivets nav är söndagens högmässa klockan 10. Här finns bönens värme och en vilja att diskutera angelägna samhällsfrågor. Och ett rikt musikliv i Stensjö- och Fågelbergskyrkan.