Meny

Skolåldern (6-års - år 7)

berga kyrka

Kyrkis 
Ons 14.30-16.00 

Hanna-Maria Mercurio 013-30 39 11
hanna-maria.mercurio@svenskakyrkan.se 

vidingsjö kyrkby

Kyrkis 
Tis 14.30-16.00 

Hanna-Maria Mercurio 013-30 39 11
hanna-maria.mercurio@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Djungelvrål/Scout (7-13 år)
Tors 17.30-19.00

Susanne Eriksson 013-30 38 85
susanne.eriksson@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Miniorer och barnkör (6-års- åk 2)
Tis 15.00-16.45

Maria Hartman 013-30 39 56
maria.hartman@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

Kyrkkul (åk 1-3) 
Varannan torsdag 16.30-18.00

Lisbeth Lundqvist 013-30 38 17
lisbeth.lundqvist@svenskakyrkan.se

Kyrkklubben (åk 4-6) 
Varannan onsdag 17.00-18.30

Maria Hartman 013-30 39 56
maria.hartman@svenskakyrkan.se

s:t hans kyrka, ekholmen

Kyrkfritids (åk 4) 
Tis 14.00-17.00
Läxhjälp, fika, aktiviteter, andakt.
Skärmfritt och gratis.

Jennifer Lantz Herstek 013-25 38 80
jennifer.lantz@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd 

Miniminiorer (6 år–åk 1)
Tis 15.40-16.20
Mellis 14.30. 
Kan kombineras med musiklek

Miniorer (åk 2–3)
Tis 14.50-15.35
Mellis 14.30 Kan kombineras med barnkör

Katti Dahlberg 013-30 38 56
katarina.dahlberg1@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Mixgrupp (åk 1-5)
Tis 16.30-17.30

Annika Möller 013-30 39 87
annika.moller@svenskakyrkan.se

Toniårer (åk 6-7)
Tors 17.00-18.00

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

TacoLov
Vi firar enkel vardagsgudstjänst tillsammans med barnkörerna.
Efteråt äter vi middag tillsammans.

Ons 23 sept 17.30 anmäl senast 18 sept
Tors 5 nov 17.30 Anmälan senast 30 okt.

Elisabeth Ingelberg 013-30 38 11
elisabeth.ingelberg@svenskakyrkan.se

domkyrkan 

Korv med bön 
Ons 17.30

Gudstjänst på barnens villkor.
Lilla kören medverkar. Teckentolkad.
Korv serveras från 16.45. 7/10, 4/11.

Eva Karlsson 013-30 37 27
eva.karlsson1@svenskakyrkan.se

s:t lars kyrka

Vill du börja spela orgel?
Lör 19 sept 12.00-12.45
Kom och prova på. Lärare från Kyrkans musikskola är på plats. För barn och ungdom.

Bo Ingelberg  013-30 37 58
bo.r.ingelberg@svenskakyrkan.se