Foto: Jonas Tobin /Ikon

Skolåldern (6-års - år 7)

berga kyrka

Kyrkis 
Ons 14.30-15.45 (åk 1-3)
Ons 15.45-17.00 (åk 4-6)

Hanna-Maria Mercurio 013-30 39 11
hanna-maria.mercurio@svenskakyrkan.se 

vidingsjö kyrkby

Kyrkis 
Tis 14.00-15.15 (åk 1-3)
Tis 15.15-16.30 (åk 4-6)

Hanna-Maria Mercurio 013-30 39 11
hanna-maria.mercurio@svenskakyrkan.se

ansgarskyrkan, gottfridsberg

Scout (7-13 år)
Tors 17.30-19.00

Susanne Eriksson 013-30 38 85
susanne.eriksson@svenskakyrkan.se

mariagården, johannelund

Miniorer och barnkör (åk 1-2)
Tors 15.00-16.45

Maria Hartman 013-30 39 56
maria.hartman@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

Kyrkkul (åk 1-3) ojämnna veckor
Ons 17.00-18.30

Lisbeth Lundqvist 013-30 38 17
lisbeth.lundqvist@svenskakyrkan.se

s:t hans kyrka, ekholmen

Kyrkfritids (åk 4-5) 
Tis 14.00-17.00
Läxhjälp, fika, aktiviteter, andakt.
Skärmfritt och gratis.

Jennifer Lantz Herstek 013-25 38 80
jennifer.lantz@svenskakyrkan.se

mikaelskyrkan, ryd 

Miniminiorer (6 år–åk 1)
Tis 15.40-16.20
Mellis 14.30. 
Kan kombineras med musiklek

Miniorer (åk 2–3)
Tis 14.50-15.35
Mellis 14.30 Kan kombineras med barnkör

Katti Dahlberg 013-30 38 56
katarina.dahlberg1@svenskakyrkan.se

skäggetorps kyrka

Mixgrupp (åk 1-5)
Tis 16.30-17.30

Annika Möller 013-30 39 87
annika.moller@svenskakyrkan.se

Toniårer (åk 6-7)
Tors 17.00-18.00

Katja Wiebe 013-30 39 88
katja.wiebe@svenskakyrkan.se

hackeforsgården

TacoLov

Ons 29 sept 17.30 Vi firar vardagsgudstjänst tillsammans med barnkörerna. Efteråt äter vi middag tillsammans. Anmälan senast 23 sept till linkoping.landeryd@svenskakyrkan.se

Elisabeth Ingelberg 013-30 38 11
elisabeth.ingelberg@svenskakyrkan.se

domkyrkan 

Korv med bön

Ons 15 sept 17.15  Gudstjänst på barnens villkor. Lilla kören medverkar. Teckentolkad. Korv serveras från 16.45. 

Tors 14 okt 18.00 Mässa. Diamanterna medverkar. Teckentolkad. Korv serveras från 17.15.

Eva Karlsson 013-30 37 27
eva.karlsson1@svenskakyrkan.se

s:t lars kyrka

Orgelvisning för barn
Ons 3 okt 14.00-14.30
Ta med någon vuxen och upptäck orgelns värld.

Bo Ingelberg  013-30 37 58
bo.r.ingelberg@svenskakyrkan.se

Aktiviteter för barn i S:t Lars kyrka
6–19/9 Sant eller Falskt?
20/9–3/10 Vem gjorde vad i Bibeln?
4/10–17/10 Psalm eller Sång?