En person sitter och tittar ut över en solnedgång.
Lyssna

Alpha i Björkekärr

Nyfiken på livet? Testa Alpha - introduktionskurs i kristen tro. Välkommen att prova på måndag 7 september 2026 kl 18.00-20.30 i Björkekärrs kyrka.

Alpha är en kurs i kristen tro som passar dig som vill samtala på djupet om livets stora frågor. Det spelar ingen roll vem du är eller vilken bakgrund du har. Alla frågor är tillåtna! Kursen innefattar måltid, föredrag och samtal. Kursen är gratis.

Hösten 2026 startar en ny Alphakurs i Björkekärr:

Tid: Måndagar kl 18-20.30, start 7/9
Adress: Sörensens gata 1, nära Stabbetorget

Kursen innefattar 12 måndagar och en helg tillsammans. Varje tillfälle inleds med att vi 
äter soppa tillsammans. 

Du är välkommen att prova på vid första tillfället och se om detta är något som passar dig. Har du frågor eller vill anmäla dig redan nu, kontakta:

Marianne Paepke

Marianne Paepke

Församlingspedagog, Björkekärrs församling

Mötesplats där alla frågor är tillåtna

Alpha är en grundkurs i kristen tro som erbjuds av kyrkor över hela världen. – Det har varit vissa delar i kristen tro som har skavt i mig och det har varit skönt att få lov att ställa de där frågorna, tycker deltagaren Ingela i Björkekärr.

En typisk Alphakväll

18.00 Gemensam måltid
19.00 Kvällens föredrag
19.30 Samtal i smågrupper om föredraget
20.30 Kvällen avslutas

Exempel på ämnen kursen tar upp:

  • Vem är Jesus?
  • Varför måste Jesus dö?
  • Hur läser jag Bibeln?
  • Varför ska jag be, och hur?
  • Vad är kyrkan bra för?