Man med en bokhylla i bakgrunden tittar till höger.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 7 januari 2021

Se människan med Jan Guillou

Varje torsdag kan du titta och lyssna på ett nytt samtal från Se människan. Veckans samtal är med Jan Guillou om hans bok Slutet på historien. Se människan är Svenska kyrkans scen på bokmässan. På grund av pandemirestriktioner var bokmässan 2020 helt digital. Scensamtalen är därför inspelade utan publik i en bokhandel i Gamla stan i Stockholm.

Med Slutet på historien går Jan Guillou i mål med sitt bokprojekt Det stora århundradet. Det blev totalt tio böcker om släkten Lauritzen, som vi fått följa genom hela 1900-talet. När det gamla seklet slutar växer sig främlingshatet och högerextremismen stark. Har vi inte lärt oss något av historien? I ett samtal med Johanna Gustafsson Lundberg, docent i teologisk etik vid Lunds universitet.

Veckans samtal från Se människan

  1. Se människan podd med Marie Lundström

    Publicerad 30 december 2021

    Varje torsdag under året lyfter vi fram ett samtal från Se människan, Svenska kyrkans scen på bokmässan 2020. Veckans samtal är med Marie Lundström.

  2. Se människan podd med Tareq Taylor

    Publicerad 23 december 2021

    Varje torsdag under året lyfter vi fram ett samtal från Se människan, Svenska kyrkans scen på bokmässan. Veckans samtal är med Tareq Taylor som gästade scenen 2021.

  3. Se människan podd med Magnus Malm

    Publicerad 16 december 2021

    Varje torsdag under året lyfter vi fram ett samtal från Se människan, Svenska kyrkans scen på bokmässan 2020. Veckans samtal är med Magnus Malm.

  4. Se människan podd med Hampus Nessvold

    Publicerad 9 december 2021

    Varje torsdag under året lyfter vi fram ett samtal från Se människan, Svenska kyrkans scen på bokmässan 2020. Veckans samtal är med Hampus Nessvold.

  5. Se människan podd med Antje Jackelén och Björn Wiman

    Publicerad 2 december 2021

    Varje torsdag under året lyfter vi fram ett samtal från Se människan, Svenska kyrkans scen på bokmässan 2020. Veckans samtal är med Björn Wiman och Antje Jackelén.