Karta med nålar på diverse platser.
Foto: Unsplash

Digitala träffar med utlandsförsamlingar

Under hösten 2020 har du möjlighet att träffa några av Svenska kyrkans utlandsförsamlingar.

Digitala träffar med församlingar i utlandskyrkan 

Under hösten 2020 har du tillfälle att få en fin inblick i arbetet utomlands, när vi bjuder in till träffar med flera utlandsförsamlingar. På träffarna, som hålls digitalt, kommer kyrkoherde och andra medarbetare att berätta om sin församling. Du får bekanta dig med vardagen i arbetet - både utmaningar och glädjeämnen och har möjlighet att stäla frågor.  

Datum

Medverkande

Medverkar på träffarna gör medarbetare i Svenska kyrkan i utlandets församlingar samt Johanna Holmlund Lautmann, biträdande avdelningschef, Svenska kyrkan i utlandet.

Vill du vara med?

Ingen föranmälan krävs, du ansluter via länk som publiceras på denna sida.​