Torsdag 19 november kl. 19.00 Uppenbarelsekyrkan
Fri entré
Bach: Preludium & fuga h-moll, Schüblerkoralerna, Pärt: Mein Weg hat Gipfel und Wellentäler, Olsson: Meditation e-moll, Preludium & fuga diss-moll.
”Sex koraler av blandat slag att spelas på en orgel med två manualer och pedal, förfärdigat av J S Bach, Kunglig polsk och sachsisk hovkompositör, kapellmästare och Direktör för chorus musicus i Leipzig. Förlagt av Johann Georg Schübler i Zella vid Thüringerskogen. Kan tillhandahållas i Leipzig från kapellmästare Bach, från hans söner i Berlin och Halle och från förläggaren i Zella.”
Så lyder texten på titelbladet till de sex koraler som kallas ”Schüblerkoralerna” efter sin förläggare. Utgivningsdatum är inte känt, det kan tidigast vara 1746, men också så sent som 1750.
Fem av de sex koralerna är transkriptioner från Leipzig-kantater.
De är i allmänhet skrivna för två manualer och pedal. Cantus firmus (koralmelodin) framträder alltid i raka toner mot en utmejslad obligat melodi.
Tonspråket är mycket omedelbart och måste för dåtidens människor tett sig modernt och anslående.
Innehållet i samlingen är rent textmässigt koncentrerat kring slutet av kyrkoåret med dess förberedelse på Kristi återkomst och adventstidens väntan på den kommande Messias.
Flera av psalmmelodierna återfinns än i dag i den svenska psalmboken, till exempel ”Gläd dig, du Kristi brud”.
Preludium och fuga h-moll är ett av Bachs främsta och mest personliga verk från tiden i Leipzig. Det är med stor sannolikhet komponerat till en minnesgudstjänst för Christinae Eberhardine, drottning av Polen, som hölls 27 oktober 1727 i Paulinerkirche, Leipzig.
Arvo Pärts stycke «Mein Weg hat Gipfel und Wellentäler» komponerades 1989 och bygger på en dikt av den judiska poeten Edmond Jabes ur hans bok «Livre de questions».
Otto Olsson var Gustaf Vasa kyrkas första organist 1907-1956. Som professor i orgel vid Kungliga Musikhögskolan undervisade han generationer blivande kyrkomusiker. I dag är han mest känd för sitt körstycke «Advent» som alltid framförs i landets kyrkor första söndagen i advent. Det dramatiskt storslagna Preludium och fuga i diss-moll är hans sista verk för orgel från 1935.