Nya krematoriet på Kviberg, interiör entréplan
Foto: Hasse Jonsson

Göteborgs nya krematorium får ett nytt arkitekturpris

Nyhet Publicerad Ändrad

Krematoriet på Kviberg har vunnit ytterligare en arkitekturtävling med pris från Sveriges Arkitekter Västra Götaland, SAVG. Det blir det tredje priset för utformningen av byggnaden.

Juryn för Sveriges Arkitekter Västra Götaland, SAVG, motiverar priset så här:

”Det vilar ett finstämt lugn över Kvibergs Krematorium. Det är en stor byggnad, men den känns aldrig påträngande där den står något tillbakadraget från trädallén på väg upp. Stilla böjer sig fasaden något och gaveln på det snart åttiofem år gamla Helga Korsets kapell står lika tydlig som tidigare. Krematoriet hymlar inte om sitt innehåll. Välkomponerade öppningar i fasaden visar upp delar av kistans väg genom i huset. Samtidigt bemästras dubbelheten i krematoriets verksamhet inom ramen för den konkava kvadrat som planen utgör. Ett genomtänkt och komplext rörelsemönster väver ihop vardagens många gånger tekniskt krävande arbete med besök från sörjande anhöriga. Byggnaden har en naturlig materialpalett där sten, vitlackerat stål och ljus betong utgör en fond mot vilken träslagen ek och ask kan spela med både ribbor, panel och snickerier. Krematoriets olika delar har fogats samman på ett lika balanserat som kunnigt sätt och omsorgen kring byggandets detaljer sträcker sig hela vägen igenom.”

Plats: Kviberg, Göteborg
Arkitekt: Erséus arkitekter
Beställare: Svenska kyrkan

Tidigare utmärkelser är: ”årets byggnadskonst 2018” av Per och Alma Olssons pris samt Årets Arkitektur på Årets Rumgalan. 

Läs mer om krematoriet och priserna här.