Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan på Orust Besöksadress: Vid Tegneby kyrka, 47397 Henån Postadress: Tegneby 508, 47397 Henån Telefon:+46(304)26400 E-post till Svenska kyrkan på Orust

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Gudstjänst och bön i vardagen

Välkommen på vardagsgudstjänster, veckomässor, bibelsamtal, aftonböner och alphakurser. När det passar dig i din vardag.

I augusti och september startar terminen för körer, barnverksamhet, gemenskapsluncher, veckomässor och andra återkommande händelser.

Terminsstarter hösten 2019

I augusti och september startar terminen för körer, barnverksamhet, gemenskapsluncher, veckomässor och andra återkommande händelser.

Gudstjänst firas på onsdagar på Kaprifolgården, Gullvivans äldreboende och Ängsviken i Henån, Strandgården i Ellös samt på Eklunden och Fyrklövern i Svanesund.  Här hittar du aktuella tider och datum.

Gudstjänster på äldreboenden

Gudstjänst firas på onsdagar på Kaprifolgården, Gullvivans äldreboende och Ängsviken i Henån, Strandgården i Ellös samt på Eklunden och Fyrklövern i Svanesund.  Här hittar du aktuella tider och datum.

Kvällsmat – Föredrag – Samtal. Alpha, en kurs i kristen tro. Vi utforskar tron och meningen med livet tillsammans. Kursen är öppen för alla, både för dig som inte brukar gå i kyrkan och för dig som är bekant med kyrkans verksamheter och vill veta mer. Läs mer och se alla tillfällen.

Alpha-kurs i Tegneby

Kvällsmat – Föredrag – Samtal. Alpha, en kurs i kristen tro. Vi utforskar tron och meningen med livet tillsammans. Kursen är öppen för alla, både för dig som inte brukar gå i kyrkan och för dig som är bekant med kyrkans verksamheter och vill veta mer. Läs mer och se alla tillfällen.

Lär mer om trosbekännelsen. Vi avslutar med kort veckomässa. Läs mer för datum och tider.

Credo - fördjupa din tro

Lär mer om trosbekännelsen. Vi avslutar med kort veckomässa. Läs mer för datum och tider.

Välkommen på Taizémässa - En enkel gudstjänst med böner, bibelord och sånger som sjungs gång på gång i enkla stämmor, inramat av tystnad och tända ljus. Taizémässorna ersätter veckomässorna på onsdagar i Stala, vid några tillfällen planerar vi även söndagarnas gudstjänster. Läs mer för tid, datum och mer information.

Taizémässa i Stala

Välkommen på Taizémässa - En enkel gudstjänst med böner, bibelord och sånger som sjungs gång på gång i enkla stämmor, inramat av tystnad och tända ljus. Taizémässorna ersätter veckomässorna på onsdagar i Stala, vid några tillfällen planerar vi även söndagarnas gudstjänster. Läs mer för tid, datum och mer information.

Vi läser morgonbön ur psaltaren tillsammans varje torsdag kl 9.30 i Kyrkans hus i Henån. Välkommen att delta de gånger det passar dig. Ingen föranmälan. Läs mer för att se eventuella avvikelser i kalendern.

Tidebön

Vi läser morgonbön ur psaltaren tillsammans varje torsdag kl 9.30 i Kyrkans hus i Henån. Välkommen att delta de gånger det passar dig. Ingen föranmälan. Läs mer för att se eventuella avvikelser i kalendern.

Året runt möts vi varje tisdag för aftonbön i Mariakoret i Tegneby kyrka. kl. 18.30. Läs mer för att se eventuella avvikelser.

Aftonbön i Mariakoret

Året runt möts vi varje tisdag för aftonbön i Mariakoret i Tegneby kyrka. kl. 18.30. Läs mer för att se eventuella avvikelser.

Kom som du är varje torsdag 18.30. Gudstjänsten är enkel, lätt att förstå och varar cirka 30 minuter. Läs mer för eventuella avvikelser i kalendern.

Veckomässa i Torp

Kom som du är varje torsdag 18.30. Gudstjänsten är enkel, lätt att förstå och varar cirka 30 minuter. Läs mer för eventuella avvikelser i kalendern.