Foto: Hasse Jonsson

Göteborgs krematorium fick priset Årets Arkitektur 2019

Nyhet Publicerad Ändrad

Göteborgs krematorium vann klassen Årets Arkitektur på Årets Rumgalan den 4 februari 2019 i Stockholm.

Göteborgs krematorium vann klassen Årets Arkitektur på Årets Rumgalan den 4 februari 2019. Göteborgs krematorium av Erséus Arkitekter nominerades till Årets Arkitektur 2019. De fyra återstående klasserna var Årets Möbel, Årets Hemmapryl, Årets Designer samt Årets Uterum. När arkitektur- och designpriset Årets Rum delades ut för sjätte året i rad har just ordet demokrati stått i fokus.
Läs mer på siten för Årets rum här.

Motivering: Erséus Arkitekter har ritat Göteborgs krematorium – en vacker byggnad som förenar många funktioner: tekniska, andliga och administrativa. Den ska fungera för alla. Arkitekterna har lagt stor vikt vid omsorg om utformningen med subtila detaljer. Krematoriet förenar samtidens industriella produktionsteknik med en känsla för kvalitet och tidlöshet som varje offentlig byggnad borde präglas av. Vad kan vara mer demokratiskt än att ha möjligheten till ett vackert avslut och ett ljust farväl?

Krematoriet har också fått utmärkelsen Årets bästa byggnad i Göteborg – läs mer här om krematoriet och utmärkelsen.

Bild: arkitekt Peter Erséus från Erséus Arkitekter AB med diplomet för Årets rum.