Vi finns här för er

Ibland gör död och kris sig påmint i skolans och förskolans vardag. Det kan vara sorgen efter ett barn en lärare eller en anhörig som behöver tas om hand. Barnens Katedral i Masthuggskyrkan är en resurs för förskola och skola. Här arbetar erfarna präster och pedagoger som kan fungera som ett komplement till den kompetens som finns på skolan.

Om krisen sker och ni behöver stöttning hjälper vi gärna till. Joakim Thoresson är präst med särskild utbildning i och erfarenhet av att möta barn i sorg. Han kan exempelvis finnas på plats på skolan för de elever och personal som vill tala med en präst, eller som rådgivare när något inträffar. Vi är också gärna en del av det preventiva arbetet genom regelbundna möten i krisgrupp.

 

Min sorg är stor mitt hjärta tungt som sten min längtan ryms inte på jorden

Barbro Lindgren
Joakim  Thoresson

Joakim Thoresson

Präst, Masthuggs församling

Mer om Joakim Thoresson

Leder gudstjänster, dop, vigslar och begravningar samt arbetar med barngrupper.

För barngrupper och klasser

- Nu vet jag! Vi kan leka begravning. Jag kan vara den som är död och du kan vara min bästa vän som gråter hela tiden.

Vi erbjuder programmet Får man leka med döden för förskolans 5-åringar och skolans åk F-6. Där får barnen genom berättelser, förundran och kyrkans riter kring död, närma sig svåra känslor och existentiella frågor.

Vi har öppet alla veckans dagar

Masthuggskyrkan har vi också en särskild plats för barn. Här finns kista, dopfunt och altare som inbjuder till att i leken närma sig livsfrågor och livets riter. Det finns också ett litet bibliotek med existentiell barnlitteratur, bland annat med böcker om döden. Behöver ni en lugn plats för barnen finns det alltid möjlighet att besöka Masthuggskyrkan.

Masthuggs församling

Guds kärlek i ord och handling. En plats för tro, sökande och socialt engagemang.

Barnens katedral

Masthuggets församlings barnverksamheter som är en plats där barn kan växa och där deras röster blir hörda.

Barnens gudstjänst

Barnens gudstjänst är en gudstjänst i Masthuggskyrkan där barnen med stöd av oss vuxna får möjlighet att fira en gudstjänst utifrån deras lust och glädje.

Barnens altare

Här kan barnen leka dop och begravning, prova prästens kläder, läsa i Barnens Bibel med mera.

Musik och körer

I Masthuggs församling har vi ett växande körarbete och ett brett utbyte av musikgudstjänster och konserter med varierad musik.

Samtalsmottagning

Du kanske skulle prata med någon? Något har hänt i livet; en plötslig sorg, en brusten relation eller en situation som du inte vet hur du ska hantera. Boka tid hos oss!