2018 och 2019 har landskapsingenjör Anna Hansen provplanterat fleråriga växter tillsammans med personal på kyrkogårdarna. I sommar kan gravrättsinnehavare för första gången beställa perenner i stället för ettåriga sommarblommor.
– Det är mer hållbart med växter som lever flera år i stället för att plantera blommor i början av sommaren och sedan gräva upp dem på hösten. Det är väldigt energikrävande att driva upp plantor, förklarar Anna Hansen.
Vilka växter som planteras beror på gravens läge – soligt eller skuggigt – samt storleken på gravsten och planteringsyta. Blomningen blir inte lika prunkande som grälla sommarblommor, men växterna kombineras så att vissa ska blomma tidigt och andra senare under säsongen. I framtiden tror Anna Hansen att växterna även kommer att anpassas till de olika gravkvarteren med fler tidstypiska kulturväxter i gamla områden och modernare växter på nyare delar av kyrkogårdarna.
I sommar planteras bland annat stäppsalvia, fjädernejlika och jätteprästkrage.
Text Ulrika Ljungblahd