Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Konfirmation 2019-2020

I ÅR HÄNDER DET! Få nya vänner, åk på läger, ha roligt med andra, fundera över livet – allt tillsammans med Gud.

Va roligt att du hittat hit - här kan du som är nyfiken förhoppningsvis hitta en grupp som passar dig!

Har du tankar om livet, kyrkan och Gud? Finns det ens någon Gud? 
Detta och mycket mer handlar konfan om! Vi förutsätter inte att du tror eller kallar dig kristen, men i konfan finns det en chans att ta reda på mer om Gud och vad kristen tro handlar om.

Välkommen med!

För mig var konfatiden sjukt rolig och lärorik. Jag fick se och uppleva nya saker, men framför allt öppnades en ny gemenskap med massa nya vänner

Nova Cairns

Sen anmälan

Är du ännu inte anmäld till en konfirmationsgrupp, men går i funderingar på att bli med?
Kontakta Dan Tideström, dan.tidestrom@svenskakyrkan.se 031-731 90 11 

Konfirmationstider och kontaktuppgifter

 

Friluftsgruppen

Konfirmation lördag 27 juni kl. 11.00 i Björlanda kyrka

Frida Ohlsson Brännström 031-731 90 04 frida.ohlsson@svenskakyrkan.se

Anders Wendel 031-731 91 08 anders.wendel@svenskakyrkan.se

Seglargruppen

Konfirmation lördag 22 augusti kl. 11.00 i Björlanda kyrka

Per Gustav Hanner 031-731 91 05 pergustav.hanner@svenskakyrkan.se

Maria Brandin 031-731 91 07 maria.brandin@svenskakyrkan.se

Alpingrupper

Konfirmation med grupp 1 lördag 9 maj kl. 11.00 & 14.00 i Björlanda kyrka

Konfirmation med grupp 2 söndag 10 maj kl. 11.00 & 14.00 i Björlanda kyrka

Philip MacInnes 031-731 90 34 philip.macinnes@svenskakyrkan.se

Emanuel Gillberg emanuel.gillberg@svenskakyrkan.se

Musikgrupp

Konfirmation lördag 13 juni kl. 11.00 i Amhults kyrka

Dan Tideström 031-731 90 11 dan.tidestrom@svenskakyrkan.se

Staffan Birgersson 031-731 90 31 staffan.birgersson@svenskakyrkan.se

 

Berlingruppen Onsdag Torslanda

Konfirmation lördag 30 maj kl. 10.30 & 13.00 i Torslanda kyrka

Pelle Stjernkvist 031-731 90 16 per.stjernkvist@svenskakyrkan.se

Ingvild Fallegård 031-731 90 10 ingvild.fallegard@svenskakyrkan.se

Berlingruppen Torsdag Torslanda

Konfirmation lördag 16 maj kl. 10.30 & 13.00 i Torslanda kyrka

Pelle Stjernkvist 031-731 90 16 per.stjernkvist@svenskakyrkan.se

Sofia Kunze 031-731 90 18 sofia.kunze@svenskakyrkan.se

Ingvild Fallegård 031-731 90 10 ingvild.fallegard@svenskakyrkan.se

Berlingruppen Amhult onsdag

Konfirmation lördag 30 maj kl. 11.00 i Amhults kyrka

Agneta Brile 031-731 90 24 agneta.brile@svenskakyrkan.se

Sofia Kunze 031-731 90 18 sofia.kunze@svenskakyrkan.se

Ingvild Fallegård 031-731 90 10 ingvild.fallegard@svenskakyrkan.se

Sommar och golfgruppen 

Konfirmation lördag 4 juli kl. 11.00 i Amhults kyrka

Dan Tideström 031-731 90 11 dan.tidestrom@svenskakyrkan.se

Harry Potter 

Konfirmation lördag 22 augusti kl. 10.00 i Amhults kyrka

Frida Ohlsson 031-731 90 04 frida.ohlsson@svenskakyrkan.se

Sara Waldenfors 031-731 90 28 sara.waldenfors@svenskakyrkan.se

Det har varit en ny gemenskap där vi fått nya vänner. Inte vad vi trodde, inte direkt bara sitta och plugga bibeln. Vi har fått tänka till omkring olika frågor, hur man ska va som människa och sånt. Det är verkligen värt att vara med på konfan, allt som vi gjort har varit roligt. Ta med era kompisar, detta är inget man ångrar!

Alma Olander och William Lindkvist

Det var SÅ kul att lära känna andra Harry Potter-nördar, för hälften var verkligen nördar – på ett bra sätt. Resan ändrade hela grejen, vi har fått vänner för livet och vi är typ som syskon nu. Innan var vi inte kristna eller så, men nu känns kyrkan typ som en del av vårt liv. Vi är supertaggade på att fortsätta som unga ledare och med ungdomsgruppen!

Nova Hellman och Emma Claesson
Dan Tideström

Dan Tideström

Torslanda-Björlanda församling

Församlingspedagog, Musiker