Valda ledamöter

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2021: Piteå församling

Mandatnummer – Namn - Nomineringsgrupp

  1. Peter Roslund - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna         
  2. Alma Andersson - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna     
  3. Erik Jonsson - Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan         
  4. Sven Ivar Lidström - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna
  5. Britt Fält - Vänstern i Svenska Kyrkan                                       
  6. Charlotte Westerberg - Centerpartiet                                       
  7. Marianne Hedkvist - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna
  8. Dan Burström - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna         
  9. Ann-Charlotte Dahlbäck - Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan
  10. Carola Eichwurzel Wilhelm - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna
  11. Maria Platni - Vänstern i Svenska Kyrkan                                 
  12. Helén Lindbäck - Levande kyrka i Piteå församling               
  13. Annica Lundgren - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna   
  14. Britta Lysholm - Centerpartiet                                                     
  15. Jonas Vikström - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna       
  16. Ragnhild Sandström - Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan
  17. Agnes Szögi - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna             
  18. Ulf Lindeberg - Sverigedemokraterna                                       
  19. Regis Cabral - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna           
  20. Per Lönnberg - Vänstern i Svenska Kyrkan                               
  21. Agneta Nilsson - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna       
  22. Majvor Sjölund - Centerpartiet                                                   
  23. Lars Norén - Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan           
  24. Margit Johansson - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 
  25. Stefan Askenryd - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna     
  26. Jens Räsänen - Levande kyrka i Piteå församling                   
  27. Ann-Katrine Sämfors - Arbetarepartiet – Socialdemokraterna
  28. Lena Nordkvist - Vänstern i Svenska Kyrkan                           
  29. Anders Hedkvist - Arbetarepartiet - Socialdemokraterna