Foto: Maria Fäldt

Vem står på tur?

Nyhet Publicerad Ändrad

Vem står på tur att bada? Blir det Viktoria eller Terese? Vi har redan fått in 5600 kr till förmån för fasteaktionen Act och prästen Lars fick vinterbada. Nu har du chansen att få se fler anställda bada. Resultatet kan du se på....

Resultatet kan du se på www.facebook.com/piteaforsamling/live 

Swisha din gåva till 123 115 94 17.

För varje tusenlapp badar en anställd. Först på tur står Viktoria och Terese!

Alla pengar från insamlingen till badutmaningen i Piteå församling går oavkortat till Act Svenska kyrkans fasteaktion ”Under samma himmel”, som i år fokuserar på att lindra konsekvenserna av coronapandemin i redan hårt utsatta delar av världen.
#fasteaktionen #sammahimmel #actsvenskakyrkan

Se prästen Lars Wangbys dopp:

Internationella gruppen

I Piteå församling finns en internationell grupp. Den vill sprida kunskap och väcka engagemang för vad som händer runtom i världen. Vi är en del av den världsvida kyrkan.

Badutmaningen är antagen!

Badutmaningen har nått Piteå och självklart är församlingen med. Nu har prästen Lars Wangby vinterbadat - och fler anställda står på tur.