Två män som sprungit maraton håller upp en ACT Svenska kyrkan flagga.

Välkommen till föreläsningen ”Spring för livet”

Nyhet Publicerad

Torsdag den 19 mars kl. 18.00 kommer läkaren Håkan Jonsson till Kyrkcenter för att berätta om hur han springer för att bekämpa barndödlighet.

för att så många barn som möjligt ska få fylla fem år!

Välkommen till föreläsningen ”Spring för livet”, under kvällen serveras fika till förmån för insamlingskampanjen och kören Sångträffen sjunger under ledning av Anette Jernelöf.

Möt Håkan Jonsson, läkaren som tillsammans med sin son Andreas springer för att bekämpa barndödlighet. Tillsammans med Act Svenska Kyrkan startade de insamlingskampanj för barnen i Kapstadens kåkstäder, en kampanj som fortsätter fram till och med 2022. Håkan har sprungit maratonlopp på jordens alla sju kontinenter bland annat är världens kallaste maratonlopp nere på Sydpolen-Antarctica, ett ökenmaraton i Petra, och den 29 maj springer han världens högst belägna lopp Mount Everest base camp Marathon.

torsdag 19/3 kl. 18.00, kyrkcenter, nygatan 23

Följ Håkan och Andreas resor/kampanj på deras blogg:
www.maraton-sydpolen.blogspot.se