Person serverar soppa i djuptallrikar.
Foto: Johannes Frandsen/IKON

Tycker du om att laga soppa?

Nyhet Publicerad

Just nu söker vi någon som vill hjälpa till att laga soppa på den öppna mötesplatsen: Vägen vidare.

Mötesplatsen är en mötesplats för unga vuxna från 18 år och uppåt. Mötesplatsen vänder sig till de som vill bryta med en destruktiv livsstil, social isolering eller ett tidigare missbruk. Gruppen träffas måndagar på Margretelund i Öjebyn kl. 12.00-14.30 för att äta soppa tillsammans och sedan ha en kreativ verkstad. Just nu söker vi dig som vill arbeta som volontär med att tillaga soppa.

Specifika önskemål eller information: 

Du kommer att vara ansvarig för att varje måndag tillaga soppa. Vi erbjuder en god arbetsgemenskap och meningsfulla möten med människor i olika livssituationer. Ett utvecklande och lärorikt arbete med fokus på måltidsförberedelser. Som volontär skall du kunna arbeta självständigt och arbeta i grupp samt ha erfarenhet av att laga mat. Även viktigt att lyssna, se och bekräfta gruppens deltagare. du skall vara minst 18 år.

Minimiåtagande: 

1 gång per vecka måndagar mellan 10.00-15.00 med start 16/9 2019 terminsvis, Margretelund, Öjebyn

När och var genomförs uppdraget: 

1 gång per vecka måndagar mellan 10.00.15.00, Margretelund, Öjebyn