Foto: Anders Sandlund

Mys och medmänsklighet på Mosaiks vernissage

Nyhet Publicerad Ändrad

Många skratt, fina naturbilder och en mysig stämning präglade Kyrkcenters foajé på måndagskvällen när Mosaik hade vernissage för sin nya fotoutställning.

Under hösten har Mosaik - en öppen grupp för unga Piteåbor med behov av särskilt stöd – arbetat med temat Medmänniska och ordets betydelse. 
Deltagare i Mosaik har tagit de fina bilderna som sedan kopplats ihop med olika ledord på temat. Hela Mosaik-gruppen har bidragit med sina tankar om livet som sedan tryckts upp och visas på utställningen.
Mosaiks vernissage, med bubbel och tilltugg, var smygstart på temaveckan Medmänniska som startar på måndag. Perioden 16 oktober-20 oktober (öppet 10.00-14.00) kan du besöka den reflekterande utställningen i Kyrkcenter, Tallhedskyrkan, Hortlax kyrka, Öjeby kyrka och Norrfjärdens kyrka.

Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund