Foto: Shutterstock

Medan ljusen brinner

Nyhet Publicerad

Säsongstart: Den 30 september kl. 18.30 startar Medan ljusen brinner i Piteå kyrka igen.

Kom och slå dig ned i det varma skenet av brinnande stearinljus, ta en paus i vardagen och låt musikens toner omsluta dig. Sång och musik med med ungdomar från Piteå musik- och dansskola och Piteå församling under ledning av Anette Jernelöf och Thomas Andersson.

Måndag 30 september kl. 18.30-19.00 Piteå kyrka - Fri entré

Kommande

  • Måndag 21 oktober
  • Måndag 25 november
  • Måndag 9 december

Medan ljusen brinner är ett samarbete mellan Piteå församling och Piteå musik- och dansskola.

Kom och slå dig ned i det varma skenet av brinnande stearinljus, ta en paus i vardagen och låt musikens toner omsluta dig.

Medan ljusen brinner - är ett koncept inspirerat av Norsjö församling. I Piteå handlar det om att skapa en plats där människor får en vardagspaus, men också om att skapa en läroplattform för musicerande ungdomar. 

Kyrkorummet är ett av få rum där vi bara kan vara, i stillhet fri från krav och prestation.

Medan ljusen brinner kommer att äga rum några måndagskvällar under hösten och programmet pågår i ungefär 30 minuter. Kyrkorummet är nedsläckt och lyses upp av brinnande stearinljus. Medan ljusen brinner ska vara en plats för människor att sitta ned i stillhet och bara ta in värmen från ljusen och musiken.