Foto: Pixabay/Mammela

Härbärget - så går det!

Nyhet Publicerad Ändrad

Härbärget på Strömgården har nu varit öppet i två månader och redan från start den 1 dec 2017 märktes att behovet av ett tak över huvudet och en varm sovplats var stort.

Fram till julhelgen var härbärget näst intill fullbelagt varje natt. Fördelningen av sängplatserna fick ändras utifrån att det fanns fler kvinnor än beräknat som hade ett behov av övernattning. Idag är fördelningen av de 14 sängplatserna, 6 för kvinnor och 8 är för män.

Härbärget har nära kontakt med Socialtjänsten i Piteå för att regelbundet stämma av behov.

Det är hela 27 volontärer som engagerar sig i härbärget och de gör en viktig och betydelsefull insats för att allt ska fungera på härbärget. Allt ifrån att hämta bröd till att ordna kvällsfika och hälsa nattgästerna välkomna.

Vill du vara med och göra skillnad?

Låt oss tillsammans skapa en stad där alla får möjligheten att leva ett värdigt liv - Alla sätt att bidra är bra :)