Foto: Mikael Sundkvist

Elin Lyckander - Om kyrkan inte fanns

Nyhet Publicerad

I vår serie "Om kyrkan inte fanns" har vi nu kommit till den nionde delen och en berättelse från Elin Lyckander.

– Elin, hur kan du vara så glad och positiv till allt? Den frågan får jag ofta och jag vet att min livsglädje kommer från min kristna tro, från kärleken och från alla skratt jag upplevt i kyrkan. För mig började allt med söndagsskolan. Sedan gick jag i barnkören, där fann jag min livslånga kärlek till sång och musik. Sedan tre år tillbaka arbetar jag som konfirmationsledare där jag kan ge tillbaka till tonåringar som söker sig själva. Nyligen fick jag mitt hjärta krossat och ville komma bort från min tro, men det gjorde mig bara vilsen. För kyrkan är en plats där jag samlar kraft, där jag blir accepterad precis som jag är. Om kyrkan inte fanns skulle inte jag finnas, för jag vore ingenting utan min tro.

- Elin Lyckander.
#omkyrkanintefanns

Läs tidigare avsnitt i serien här (öppnas i nytt fönster)