I natt vaknar miljontals människor till ljudet av krig och katastrof.
Act Svenska kyrkan finns på plats för människor som befinner sig i nödläge. Tillsammans med lokala kyrkor, människorättsförsvarare och organisationer arbetar de för fred.
Mellan första advent och trettondedag jul pågår Acts julinsamling. Detta gör Bromma församling för Act Svenska kyrkan:
* Samtliga gåvor som skänks vid julens konserter går till Act
* Du kan köpa ljus och tändstickor runt om i huset, pengarna vi får in går till Act
* Under första advent har vi Act-bord i både Ängbykyrkan och i Bromma kyrka med handarbete, hemkokad sylt, ljus med mera till försäljning. Pengarna som kommer in går till Act
* I Famnen-lokalerna i Ängbykyrkan pågår fotoutställningen Mellan himmel och jord. Vid varje såld bild skänks 10 % av intäkterna till Act.
Under december månad kommer dessutom alla gåvor dubbleras av Akelius Foundation och deras bidrag kommer stödja Act Svenska kyrkans arbete för människor som drabbats av kriget i Sudan.
Ge din gåva idag. Tillsammans kan vi sprida ljus i mörkret!
Swisha till 123 670 68 och märk din gåva Act i meddelandet.