.png?doprocessing=1&ci=0%2c236%2c1024%2c576&w=1680&ra=3.2&c=85)
Barn och familj
Askim är en barnrik församling. På vardagarna finns ett rikt barn- och familjearbete med målet att hjälpa föräldrar att hitta Gud mitt i blöjträsket eller i högarna av disk och tvätt. I öppna grupper som Minstingen och Öppna förskolan kan barn och vuxna mötas och tillsammans växa in i de kristna traditionerna.
Sommaruppehåll
De öppna barngrupperna har sommarlov och startar igen vecka 36. Trevlig sommar!
Öppen kyrka för alla i sommar
Billdals kyrka tisdagar 10.00-14.00 (24/6 - 12/8), Varje tisdag hela sommaren håller Billdals kyrka öppet! Lekrum och barnsång för de minsta, pyssel och lek för de lite äldre, café, middagsbön och programpunkt för alla. Välkommen!
Barnverksamhet Askims församlingshem/Askims kyrka
Barnverksamhet Billdals kyrka
Barnverksamhet Mikaelskyrkan
Under Mikaelskyrkans renovering hösten 2025 - våren/sommaren 2026 hänvisar vi till Öppna förskolan och Minstingen i Askims församlingshem. Änglafritids och Änglakören pausar och startar på nytt hösten 2026.
Appen Kyrkan
Kyrkan är Svenska kyrkans app för barn i förskoleåldern. I den kan du besöka en kyrka för att bland annat spela på orgeln, hälla vatten i dopfunten och måla ett kyrkfönster. I appen finns också fem korta filmer om varför Svenska kyrkans firar jul och påsk samt om begravning, dop och vigsel.