(Ur Spira nr 1 2026)
Det började med Jobs bok på en bussresa till klostret Taizé strax efter Markus Östlunds konfirmation. En av ledarna tipsade om att han borde läsa Job i Gamla testamentet och Markus bestämde sig för att skriva av de 42 kapitlen.
– Det var typ år 2007 så vi hade inga mobiltelefoner, konstaterar Markus och visar de första handskrivna sidorna i en av sina fyra pärmar, där han för några år sedan började samla bibeltexterna.
– Jag skrev inte fult, men min handstil blir ändå snyggare och snyggare, säger han och ler.
Sedan dess har det blivit många bibelböcker. Först gav han sig på de korta böckerna, men insåg att det skulle innebära att han till slut bara skulle ha de långa kvar, så han började växla. Nästan 20 år senare är 32 bibelböcker färdiga, om man räknar med apokryferna. Flera andra är påbörjade. På ett A4-ark drar han streck för varje kapitel och dokumenterar hur han ligger till. Sidan påminner om de sporttabeller och laguppställningar som Markus redan som barn skrev tillsammans med sin bror.
Något mål att bli färdig har han inte. Snarare tvärtom. Projektet får pågå och är helt lustdrivet. Under fastan inför påsk har han vissa år avsatt en timme per dag, men andra årstider skriver han extremt oregelbundet.
– Det är väldigt medvetet. Jag vill inte att det ska bli en grej av det. Och nånstans vill jag inte bli färdig. Vad händer då? Jag tycker att det är en sund inställning också till bibelläsning – man blir aldrig klar.