Vandringar på Sankta Thoras pilgrimsled
Att vandra som pilgrim är att bejaka Guds skapelse. Pilgrimer vandrar i solidaritet med träden, blommorna, fåglarna, alla Guds varelser, stjärnorna och hela universum.
Vandringarna på leden startar kl 10.00 från kyrka/församlingshem, är ca 3 timmar och avslutas vid kyrkan eller församlingshemmet om inte annat anges. Biltransport tillbaka till startplatsen ordnas av föreningen. Ingen anmälan krävs, ta med egen fika.
21 mars Starby – Össjö
3 april Tåssjö - Långfredagsvandring
Börjar med gudstjänst i kyrkan kl. 10.00. Vandringen tar ca 30 minuter
6 april Båstad kyrka kl. 13.00. OBS! Tiden!
Emmausvandring
18 april Munka Ljungby – Tåstarp
2 maj Rebbelberga – Skälderviken
16 maj Hov – Torekov (biltransport Hov-Dalen)
30 maj Vejbystrand – Vistorps hamn
Vissa delar av Sankta Thoras pilgrimsled sammanfaller med Skåneleden och den startar i Ausås och går förbi Starby, Össjö, Munka Ljungby, Tåstarp, Rebbelberga, Barkåkra, Grevie, Båstad, Hov och Torekovs kyrkor. Målet är Dagmars kapell på Hallands Väderö. Vandringsleden är inte markerad men finns beskriven i ett häfte som finns i alla kyrkor, på Turistbyråerna eller kan fås efter kontakt med Linn Björklund.