Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Munka Ljungby församling Besöksadress: Rönnebergsgatan 5, 26633 Munka Ljungby Postadress: Box 75, 26621 Munka Ljungby Telefon:+46(431)402300 E-post till Munka Ljungby församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kontakta oss

Telefonväxel: 0431-40 23 00
Vi svarar säkrast i telefon och tar emot besök på helgfria måndagar, tisdagar, torsdagar och fredagar kl. 9-12. För brådskande ärenden hänvisas till Staffan Ohlsson, se nedan.

 

E-post: munka-ljungby.forsamling@svenskakyrkan.se


Besöksadress: Rönnebergsgatan 5, 266 33  Munka Ljungby
Postadress: Box 75, 266 21  Munka Ljungby

Adresser till församlingshemmen, se nedan

Jourhavande präst tel 112

Alla nätter kl. 21-06

Läs mer om jourhavande präst

Kontakta oss...

Präster

Staffan Ohlsson
Kyrkoherde
Skicka e-post:
staffan.ohlsson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 04
sms 070-600 34 68

Lena Skeppstedt
Komminister
Skicka e-post:
lena.skeppstedt@svenskakyrkan.se
0431-40 23 02
sms 070-735 15 95

Diakon
Fredrik Johansson
Skicka e-post:
fredrik.b.johansson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 03
sms 070-207 90 19

Musiker
Iréne Jönsson
Skicka e-post:
irene.jonsson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 01
sms 070-310 91 15

Eva-Lis Carlsson
Skicka e-post:
eva-lis.carlsson@svenskakyrkan.se

0431-40 23 05
sms 070-644 63 19

Gravskötsel administration
Cecilia Åkesson
Skicka e-post:
cecilia.akesson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 16
sms 072-232 60 11

Vaktmästare
Munka Ljungby
Emelie Johansson

Kyrkogårdsarbetare
Skicka e-post:
emelie.johansson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 25
sms 072-246 11 34

Per Palm
Kyrkovaktmästare
Skicka e-post:
per.palm@svenskakyrkan.se
0431-40 23 07
sms 070-644 63 29 

Tåssjö
Gustav Pålsson
Skicka e-post:
gustav.palsson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 12
sms 070-236 20 69

Össjö
Henrik Nilsson

Skicka e-post:
henrik.k.nilsson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 09
sms 070-600 98 83

Karlo Helgesson
Kyrkogårdsarbetare Tåssjö/Össjö
Skicka e-post:
karlo.helgesson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 28
sms 073-085 09 34

Administration
Gunilla Carlsson
Kanslist
Skicka e-post:
gunilla.carlsson@svenskakyrkan.se

0431-40 23 00, växel
0431-40 23 06, direkt
sms 070-601 85 33

Karin Rantzow
Kamrer
Skicka e-post:
karin.rantzow@svenskakyrkan.se
0431-40 23 11
sms 070-601 99 33

Församlingspedagog
Nina Jansson
Skicka e-post:
nina.jansson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 26
sms 072-716 18 26

Barnledare
Jenny Huléen Andersson, musikansvarig barnledare
Skicka e-post:
jenny.h.andersson@svenskakyrkan.se
0431-40 23 14
sms 072-210 38 30 

Husmödrar
Munka Ljungby
Åsa Johansson

Skicka e-post:
asa.m.johansson2@svenskakyrkan.se
0431-40 23 15
sms 070-644 63 56

Tåssjö och Össjö
Anna-Lisa Osberg
Skicka e-post:
annalisa.osberg@svenskakyrkan.se
0431-40 23 27
sms 073-047 61 21

Församlingshem
Munka Ljungby
Ahlefeldtsg 1, 266 32  Munka Ljungby
0431-43 06 63

Tåssjö
Tåssjö kyrkväg 45, 266 95  Munka Ljungby
0431-44 12 05

Össjö
Össjö byaväg 157, 266 91  Munka Ljungby
0431-43 30 98

OBS! Bokning av församlingshem görs via församlingsexpeditionen
tel 0431-40 23 00

Kyrkoråd
Lilian Johansson
Ordförande
Skicka e-post:
lilianGB@telia.com
070-383 48 26

Begravningsombud som har till uppgift att ta tillvara intressen för de personer som inte tillhör Svenska Kyrkan

Britt Marie Hansson
Storg 81 A
262 35  Ängelholm
tel 070-232 60 53
Skicka e-post:
bm.hansson75@gmail.com

Förordnad 2019-01-01 - 2022-12-31