Siluetten av två personer som sitter runt ett bord. En fruktkorg står på bordet.
Foto: Marie Åhfeldt / Mås Illustra

Få stöd av kyrkan

Genom diakoni, Svenska kyrkans sociala arbete, kan du få stöd av kyrkan i form av samtal och i kontakten med myndigheter.

Boka samtal

Alla kan boka samtal, oavsett ålder, sexualitet eller religion. Samtalen kan handla om precis vad som helst. Du bestämmer. Relationer, tankar om livet i stort och smått, tro och religion, funderingar om framtid, identitet, sexualitet med mera. Vi finns här för dig oavsett om du känner dig deppig, ensam, orolig eller kanske glad och kär. Ibland räcker det med ett samtal, ibland behövs flera samtal under en längre period.  

Vi som arbetar här har tystnadsplikt och för inga journaler. Samtalen är kostnadsfria. Så fungerar tystnadsplikten i Svenska kyrkan

Boka hembesök

Det kan finnas olika skäl till varför man önskar besök från kyrkan. Det kan vara så enkelt som att man känner sig ensam. 
Vi kan besöka dig i ditt hem, när du ligger på sjukhus, på ditt vårdhem, korttidsboende eller var du önskar.

Fira nattvard hemma

Om du inte kan komma till kyrkan och fira mässa finns det möjlighet att boka hembesök av en präst. Då kan du få fira nattvard hemma. 

Samtalsgrupp för sörjande

Vår och höst startar vi kontinuerligt en samtalsgrupp för dig som mist din livskamrat, annan anhörig eller vän. Gruppen är en plats att dela tankar och erfarenheter med andra i liknande situation. Vi träffas vid fem-sex tillfällen.
Man anmäler sig för att delta. Kontakta oss gärna för att få veta när nästa grupp startar.

John & Anna-Lisa Sjöbergs stiftelse

Du som är folkbordförd i Mönsterås församling kan söka bistånd från denna fond. Klicka här för att ladda ner blankett.
Senast 6 december vill vi ha din ansökan.

Prosten Jönssons stipendiefond

För studerande från Mönsterås församling, avseende utbildning för kyrklig verksamhet, sjukvård, musik eller annat liknande kulturellt eller ideellt ändamål
Klicka här för att ladda ner en blankett
Senast 6 december vill vi ha din ansökan

Stöd vid ansökningar 

Vi är inte utbildade inom ekonomi och juridik. Men de kan fungera som ett stöd för dig vid

  • ansökan om bostadsbidrag
  • fondansökningar
  • uppgörelser med Kronofogden

Vi kan hjälpa dig att läsa, förtydliga och förklara innehållet i brev du får från myndigheter. På så sätt kan missförstånd undvikas.

Stöd i kontakt med olika myndigheter

Många känner sig ensamma och utsatta vid kontakt med myndigheter.
Vi kan följa med dig som ett stöd när du ska ha möte med

  • sjukhus
  • socialtjänst
  • polis
  • Skola
  • Arbetsförmedlingen
  • Migrationsverket

Matkasse

Tillsammans med  ICA Supermarket Algots Mönsterås samlar vi in mat och gör matkassar som vi delar ut på Tisdagar och Måndagar mellan 10:00 och 12:00
i mönsterås församlingshem. 

För att du ska få en matkasse behöver vi:

  • adress och telefonnummer
  • uppgift om hur många som bor i ditt hem
  • en beskrivning av dina behov
  • veta om du har eventuella allergier

Vill du bidra till våra matkassar?

Ge ett ekonomiskt bidrag via Swish
till 123 599 68 97 (Diakoni M-Ås F-ryds pastorat).
Köp mat eller hygienartiklar och lämna i Mönsterås församlingshem,
måndag-fredag 9-16
Köp en av våra matkassar och bidra på så sätt.

Du kan även boka genom att fylla i formuläret nedan.